Alexa

Bahçeli:'Başbakan'ın yeni bir oyunu bu"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Genelkurmay Başkanımız başından beri haksız bir yere cezaevine konmuştur. Tahliyesi çok güzel olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Bahçeli:'Başbakan'ın yeni bir oyunu bu
banner327
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  "Genelkurmay Başkanımız başından beri haksız bir yere cezaevine konmuştur. Tahliyesi çok güzel olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun" dedi. 

Bahçeli, parti genel merkezindeki "Siyaset ve Liderlik Okulu"nun 10. dönem açılışına katıldı.

Açılış töreninin ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Bahçeli, CHP'nin, "fezlekelerin 26 Mart'ta TBMM'nin olağanüstü toplanarak görüşülmesi" talebinin hatırlatılması üzerine fezlekelerin TBMM'ye geçen hafta geldiğini söyledi.

Bahçeli, fezlekelerin ayrıntıların siyasi partilerce bilinmediğini ifade ederek, Meclis'in tatilde olduğunu ve anlaşılabilmesi durumunda olağanüstü toplantıyla görüşme yapılabileceğini belirtti. Bahçeli, "Eğer anlaşılabilirse o şartlar altında olağanüstü toplantı ile görüşülebilir. Ama böyle bir çağrıyı sadece yapmak yetmiyor. Sonuca varabilmek için Adalet ve Kalkınma Partisinin de Meclis'te olmasında yarar var. O bakımdan partiler arasında bir diyalog kurulabilir. Bir sonuç elde edilirse bir an evvel Meclis'te fezlekelerin görüşülmesinde yarar var" diye konuştu. 

Milletvekillerinin de görüşecekleri konu hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini dile getiren Bahçeli, "Bu suretten dolayı Meclis Başkanı'na büyük görev düşüyor. Bilgilendirme imkanı da tanımaları lazım ki görüşmeler üzerinde böyle çok yüzeyde kalmasınlar. Birçok konu aydınlatılsın, bilinsin. Çünkü önemli bir süreçten geçiyoruz. O sebepten dolayı bunu kısa, hafife alır, üstünden kolayca geçilebilecek bir olay olarak görmemek lazım" ifadesini kullandı. 

Bahçeli, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, fezlekelerin Meclis Genel Kuruluna gelmeden önce içeriklerinin milletvekilleriyle paylaşılamayacağına dair sözlerinin anımsatılması üzerine, bilginin kimseye bir zararı olmadığını, öncesi ile sonrası arasında bir fark bulunmadığını söyledi.

Bu konunun Meclis Başkanı'nın yetkisinde bulunduğunu belirten Bahçeli, "O da değerli bir siyasetçidir. Tecrübeleri vardır. Birçok tezkerelerin görüşüldüğü ortamda Meclis Başkanlığı yapmamış olsa da milletvekili ve bakan olarak orada bulunmuştur. Tam 82 gün oldu. 82 günden bu yana Türkiye'yi bu kadar meşgul etmenin gereği de yoktur. Çünkü 17 Aralık Türkiye için bir kara gün olmuştur. Bu kara günü aşmamız lazım. Bunu uzatmamak lazım. Bazı şüpheleri hala bırakmanın gereği yoktur" dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yaptığı iddia edilen telefon görüşmesi ile ilgili değerlendirmesi sorulan Bahçeli, "Bu sorulara gerek yok. 81 günden beri artık her yönüyle tanıyorsunuz Başbakanı" yanıtını verdi.

-"Yeni birtakım oyunlara, senaryolara Türkiye'yi muhatap etmemek lazım"   

Bahçeli, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un yanı sıra tutuklulukları 5 yılı aşan bazı sanıkların da tahliye edildiğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Tabii bu konu önümüzdeki günlerde çok daha tartışılacaktır. Özellikle Genelkurmay Başkanının, terörist başı ve terör örgütünün yöneticisi olması konusunun iyi ele alınması lazımdır. Terörist başı olarak ve terörist örgütünün yöneticisi olarak Türkiye'deki demokratik açılım zırvasının bir süreç olarak hala devam ettiği bir dönemde, acaba başka teröristlerle ilgili de bir oyun mu oynanıyor, onu da görmemiz lazım. Genelkurmay Başkanımız başından beri haksız bir yere cezaevine konmuştur. Tahliyesi çok güzel olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun. Ama bunlar üzerinde gelişi güzel tartışmalarla yeni birtakım tuzaklara, yeni birtakım oyunlara, senaryolara Türkiye'yi muhatap etmemek lazımdır."   

Şırnak'ta bir askerin şehit edilmesine ilişkin soruya ise Bahçeli, "Anaların ağlamaması konusundaki ısrarı millet olarak devam ettirmeliyiz. Bunun için de daha dikkatli olmak lazım. Askerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine de milletimize de başsağlığı diliyorum" yanıtını verdi. 

-"Başbakan'ın yeni bir oyunu bu"

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında, kendisine ait montajlanmış görüntülerin izletilmesiyle ilgili soruyu "Başbakan'ın yeni bir oyunu bu. Vakti bol. Her türlü oyunu oynuyor" diye yanıtladı. 

Beyaz Saray'dan Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmelerinin içeriğine ilişkin açıklama yapıldığının belirtilmesi üzerine Bahçeli, "Erdoğan ile Obama arasındaki dostluğa bizi sokmayınız" dedi.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın Youtube ve Facebook gibi sosyal medya araçlarının kapatılabileceğine dair sözlerine ilişkin "Çok yanlış bir davranış. Y gençliği zannediyorum gereken cevabı verecektir" ifadesini kullandı. 

Gazetecilere "Başka soru var mı" diyen Bahçeli, bir gazetecinin "Fethullah Gülen ile ilgili kırmızı bülten" sorusunu cevaplamadığını söylemesi üzerine "Cevaplandırdım. Farkında olmadınız. Obama ile Erdoğan arasındaki dostluğun arasına bizi sokmayınız, dedim. Bundan ciltler yazılır" diye konuştu.  

Bahçeli, Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 5 yıl geçmesine karşın bir gelişme olmadığı ve konu üzerinde kendisinin şüphesinin bulunup bulunmadığı sorusuna "O konu hepimizin yakından takip ettiği bir konu. BBP Genel Başkanı hassasiyetle konunun üzerinde duruyor. Zannediyorum ailesi de duruyor. Onların takip ettiği bir olaya dışarıdan müdahil olmamak lazım. Gelişmeleri görmek lazım" cevabını verdi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 17:47
YORUM EKLE