Alexa

Bakan Çelik: Biz rejim değiştirmiyoruz...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Konya İl Başkanlığı’nın danışma meclisi toplantısında Başkanlık Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik: Biz rejim değiştirmiyoruz...
banner327
KONYA HABER- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Başkanlık Sisteminde rejim değişikliği yapılmayacağını sadece istikrarı güçlendirmek için sistemin değişeceğini söyledi.  

AK Parti Konya İl Teşkilatı'nın danışma meclisi toplantısı Konevi Kültür Merkezinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Konya Milletvekilleri, il ve ilçe başkanları, teşkilat yöneticileri ve belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı. 

Bakan Faruk Çelik ise Başkanlık Sisteminde rejim değişikliği olmayacağını dile getirdi. Bakan Çelik, "İstikrar olduğu için fitne nüfuz edemez. İstikrarın devam etmesi gerekiyor. Biz rejim değiştirmiyoruz, sistem değişikliği olacak. İstikrarı güçlendirmek için sistemi değiştireceğiz. Şimdi parlamenter sistemde yasama yürütme iç içe. Ben AK Parti grubundan çıkmış bakanım. Aynı zamanda milletvekiliyim. Bakan olmadığım zaman milletvekili olarak görevime devam ediyorum. Yani bu yürütme görevini yaparken iç içe geçmiş  durumdayız. Başkanlık sisteminde böyle değil ki. Bakan dışarıdan atanacak, milletvekili bakanı sorgulayacak hesap soracak. Yani denetim görevi çok daha sağlıklı bir şekilde işleyecek. Daha verimli bir şekilde hem icra hem de denetim konuları gündeme gelmiş olacak” dedi.

“Abla kazanamadı, Trump kazandı”

Bakan Çelik, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün ihaneti ibadet haline getirdiğini ve vatana ihaneti hizmet diye millete takdim ettiklerini, şantaj ile topladıkları paralara da himmet dediklerini söyledi. Çelik bütün bu kavramların çok anlamlı olduğunu belirterek, “Foyaları ortaya çıkıp kaçmaya başlayınca da bu kaçışa da hicret demeye başladılar. Hicret kim? siz kim? Şimdi de ABD’den mezar arıyorlar, mezar bulmuşlar ve buna da gurbet mezarlığı diyorlar. Tam da bu esnada Amerika’da abla seçimi kazanacaktı, abla kazanamadı Trump kazandı” dedi.

Fransa’nın tek bir terör olayı ile komaya girdiğine değinen Bakan Çelik, “Komadan çıkamıyorlar şu anda. Onların yaşadığını bu olay karşısında bir yıldır olağan üstü halden çıkamıyorlar bizim yaşadıklarımıza baktığınız zaman bizde olağan hal var, ama bizde devlete olağanüstü hal var. Vatandaşın normal bir şekilde hayatını sürdürdüğünü hep beraber görüyoruz. Millete olağan hal, devlete olağanüstü hal şeklinde bir tabloyu gerçekleştirdik. Çünkü biz birileri gibi komaya giren bir millet, tarih boyunca da olmadık. Şimdi de Allah’ın izni ile dimdik ayaktayız. Bütün şer güçlerine karşı dimdik ayakta olacağız” şeklinde konuştu.

“Burası dingonun ahırı mı?

Herkesin kanun önünde eşit olduğu vurgulayan Bakan Çelik, “Bir suç isnat ediliyorsa sana git mahkemeye ifadeni ver. Bu isteniyor senden yani bu ifadeyi vermekten neden kaçınıyorsun? Suç işleme imtiyazı kimsede var mı?  ‘Ben suç işleyebilirim kanunlar bana ilişmez’ böyle bir şey var mı? Böyle bir imtiyaz olur mu? Böyle bir şey söz konusu değil. Terör örgütü mensubu ve onun uzantısı siyasiler diyorlar ki ‘biz yargıyı tanımayız, demokrasiye de inanmıyoruz’ ne güzel ya. ‘Yargıyı tanımam, demokrasiye inanmam, sırtımı da terör örgütüne dayarım, yetkiyi de milletten alırım, talimatı da dağdan alırım’ ulan burası dingonun ahırımı be” dedi.

 
YORUM EKLE