Alexa


Bakan Işık'tan Bedelli askerlik Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, çok merak edilen bedelli askerlik konusunda açıklamalarda bulundu. Işık, şu anda tecilli ve bakaya 3 milyon 250 bin kişi olduğunu söyledi.

Siyaset 09.03.2017, 12:27
Bakan Işık'tan Bedelli askerlik Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık,bedelli askerlik hakkında, yaptığı açıklamada bedelli askerlikle ilgili bir çalışma olmadığını dile getirdi.

Bakan ışık, açıkllamalarında özellikle ;“Terörle mücadele ve Fırat Kalkanı Harekatı sürerken, bedelli gündemimizde yok” diye belirtti.

Bedelli askerlik ve profesyonel askerlik hususundaki soruları da cevaplandıran Fikri Işık; “Kanunen tecil hakkı olanlara yapılıyor. Makul mazereti olmayanların askerlik ödevini yerine getirmesi gerekiyor. TSK adım adım profesyonel orduya geçiyor." ifadelerini kullanan Bakan Işık açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"Bundan 10 yıl önce subay ve astsubayın dışında uzman çavuşlar vardı, şimdi uzman erbaş ve usta er var. Bu süreçte TSK’nın yükümlü ere ihtiyacı var. Bunu mağduriyet olarak görmek doğru değildir. Bu bir hak ve görevdir, yapılması gerekiyor. Şuana kadar 2 milyon 800 bin kişinin meşru sebeplerden dolayı askerliğini tecil ettirdiğini kamuoyu biliyor zannediyorum. Bakaya sayısı da 450 bin civarında bu durumdakilerin vatani görevlerini yerine getirmeleri önemli. Şuanda terörle mücadele sürüyor, bir taraftan Fırat Kalkanı Harekatı yapılıyor. Böyle bir durumda bedelli gündemimizde yok” 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P