Alexa

Bakan Kaya; Bu Çocuklar, Türkiye’nin umudu çocuklardı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: “Bu elim olay bizlere çocuklarımızın eğitimi ve barınması noktasında ne kadar hassas davranmamız gerektiğini bir kez daha göstermiştir”

Bakan Kaya; Bu Çocuklar, Türkiye’nin umudu çocuklardı
“Eğitim altyapısını hızla yenilerken, özellikle yurtlarımızda güvenlik konusunu ayrı bir şekilde ele almak durumundayız”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Aladağ’da öğrenci yurdu yangınıyla ilgili konuştu.

TÜRKİYE'NİN UMUDU ÇOCUKLARDI

Bakan Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Kaya, 29 Kasım Adana Aladağ’da yürekleri dağlayan bir olay yaşadıklarını belirterek, “Bu olayda yaralanan görevli ve öğrencilerin tedavileri devam ediyor. Acımız gerçekten çok büyük. O gece hepimizin yüreğine büyük bir ateş düştü. Bu duyguyu, acıyı ifade edecek bir kelime bulmakta zorlanıyorum. Bu çocuklar ailelerinin umudu olduğu gibi, gerçekten Türkiye’nin umudu çocuklardı. Bu vesileyle kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine, milletimize sabırlar diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kaybedilen hiç bir canın telafisi yoktur. Bu olayda kusuru, ihmali olan kim varsa, hukuk önünde en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” dedi.

KRİZ MERKEZİ OLUŞTURDUK

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte o gece Aladağ’a gittiklerini hatırlatan Kaya, “Bu süreçte devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik ve ailelerimizin yanında olduk. Ailelerimizi tek tek ziyaret ettim, böylesine acı bir günde bir anne olarak acılarını, hüznü paylaşmak için yanlarında olduk. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’da olayın sabahında Adana’ya geldi ve olayı yakından takip ettiler. Bizler Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, kriz merkezi oluşturduk ve 32 psikososyal ekibimizle birlikte hem olay yerinde hem hastanelerde hem adli tıp merkezinde ailelerimizin yanında olduk, onları destekledik. Bundan sonraki süreçte de ailelerimizin yanında olacağız. Elim hadiseyle alakalı gerek hükümetimizin gerek şüpheliler gerek mağdurlar ile alakalı ne gerekiyorsa yapacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye büyük millet meclisi üzerine düşeni yapacak ve araştırma komisyonu oluşturulacak, bu konuyu bütün yönleriyle ele alacak. Buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için yurtlarda alınması gereken tedbirler tespit edilecek. Bu elim olay bizlere çocuklarımızın eğitimi ve barınması noktasında ne kadar hassas davranmamız gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Eğitim altyapısını hızla yenilerken, özellikle yurtlarımızda güvenlik konusunu ayrı bir şekilde ele almak durumundayız” dedi.


 
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 23:09
YORUM EKLE

banner325