Alexa

Bakan Özlü: “Sorun çıkartmaya uygun bir sistem”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, iki gerekçenin bile referandumda “Evet” demeye yeterli olacağını belirtti.

Bakan Özlü: “Sorun çıkartmaya uygun bir sistem”
banner327

“Birincisi, koalisyonlar dönemine ebediyen son vereceğiz. İkincisi, tarihimizden bu yana cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasındaki sürtüşmeye ebediyen son verilecek”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, iki gerekçenin bile referandumda “Evet” demeye yeterli olacağını belirterek, “Birincisi, koalisyonlar dönemine ebediyen son vereceğiz. İkincisi, tarihimizden bu yana cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasındaki sürtüşmeye ebediyen son verilecek” dedi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette, referandumda sadece iki gerekçenin bile “Evet” demeye yeterli olacağını söyledi. Bakan Özlü, referandumdan “Evet” çıkması halinde koalisyonlar dönemine son verileceğini ve tarihimizden bu yana cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasındaki sürtüşmeye son verileceğini kaydetti.

Bakan Özlü, “Bu referandumda ‘evet’ veya ‘hayır’ diyeceğiz. Esasen çok sayıda madde üzerinde konuşulabilir ama iki şeyi söyleyeceğim.‘Evet’ çıkması halinde koalisyonlar dönemine ebediyen son vereceğiz ki emin olun kesinlikle ‘evet’ çıkacak. 5 sene içerisinde hükümet krizi konuşmayacağız” diye konuştu.

Cumhuriyet tarihinde cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında her zaman sorunlar yaşandığına dikkat çeken Bakan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Hepimiz okuduk. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dahil her zaman cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında anlaşmazlıklar olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu, son dönemlerinde İsmet Paşa ile sıkıntılar yaşadığı biliyoruz. Bunu inkar etmeyelim. Yakın tarihte Süleyman Demirel, Tansu Çiller’de sıkıntılar yaşadık. Turgut Özal ve Mesut Yılmaz’da sıkıntılar yaşadık. Ahmet Necdet Sezer ve Bülent Ecevit’te sıkıntılar yaşadık. Bir kitapçık hikayesiyle Türkiye’de ekonomik kriz oldu. Bunların hepsi mi problemliydi? Hayır. Sistemde sorun var. Bir sistem düşünün, kriz, sorun çıkartmaya çok uygun bir sistem. 
Yapacağımız değişikliğin ikinci önemli ayağı cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasındaki sürtüşmeye ebediyen son verecek olmasıdır. Bu, yürütmenin hızlanmasıyla sonuçlanacak. Çabuk çalışan bir hükümet sistemi öneriyoruz. Sadece bu iki yeniliği vurgulamamız ‘evet’ demek için yeterli. Referandumda inşallah İzmir’de de güzel sorunlar alacağız.”

Bakan Özlü, sistem nedeniyle Mecliste uzun saatlerin de boş geçtiğini vurgulayarak şunları söyledi: 
“Mecliste 2’de toplanıyoruz, 7’ye kadar biz asla esas asli işimizi konuşamıyoruz. Yasa yapamıyoruz. Gündem dışı konuşmalar, soru önergeleri tartışmalar var. 5-6 saatimiz Mecliste boş geçiyor. Bu, çalıştırmama üzerine kurulu bir sistem. İnşallah değiştireceğiz. Bu referandum ciddi bir reformdur. Bu hızlı çalışmayan sistemi değiştireceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini milletimize anlatacağız.”

Konuşmasında İzmir ile ilgili de değerlendirmede bulunan Bakan Özlü, İzmir’in aslında sağ ağrılıklı bir seçmen kitlesine sahip olduğunu söyleyerek, “Aslında İzmir seçmeni sağa yakındır. İnşallah önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmalarla belediye başkanlığını da inşallah alacağız. 30’un üzerinde gittiğim ilde şunu gördüm; bir ilde belediye başkanlığı bizde değilse o il geri kalıyor. Mesela Adana maalesef hak ettiği yerde değil. İnşallah İzmir’de de AK Parti’yi birinci parti yapacağız. İzmir’de niye birinci parti olmayalım?” dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE