Bakan Terör Mağdurlarına Müjde Verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Sur’da evi yıkılan herkese bugün hazır ev verebilecek durumdayız. Silopi ve İdil’de 3 ay içerisinde herkesin evini teslim edebilecek durumdayız."dedi.

Siyaset 27.01.2017, 16:30 27.01.2017, 17:44
Bakan Terör Mağdurlarına Müjde Verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sene sonuna kadar teröristlerin mağdur ettiği her vatandaşın mağduriyetlerini gidereceklerini belirterek; Sur’da evi yıkılan herkese bugün hazır ev verebilecek durumdayız. Silopi ve İdil’de 3 ay içerisinde herkesin evini teslim edebilecek durumdayız. Sene sonuna kadar teröristlerin mağdur ettiği her vatandaşın evini, ki sayısı 30 bini aşıyor, alt yapısı ile üst yapısı ile verebilecek durumdayız.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Katıldığı Şehircilik Şurası açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Özhaseki, bakanlık olarak 2023 vizyonunda ve 2071 tasavvuruna uygun şehircilik politikaları belirlemek, sorunlara çözüm üretmek amacı ile Şehircilik Şurası’nı toplamaya kara verdiklerini dile getirdi. Bakan Özhaseki, şura çalışmalarının yaklaşık 3 ay daha süreceğine değinerek, “Şehircilik Şurası’nın temasını ‘Şehircilikte yeni vizyon’ başlığı ile ifade ediyoruz. Çalışmalarımızı dört alanda sürdüreceğiz. ‘Şehirlerimizde Kimlik; Planlama ve Tasarım’, ‘Kentsel Dönüşüm’, ‘Şehirleşme- Göç ve Uyum’, son konu başlığımız ise ‘Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü’ olacak” diye konuştu.

Özhaseki, Şehircilik Şurası’nı oluşturan komisyonlarda alanında ehil bilim insanları, kamu kurumlarının uzmanları, belediyeler, kamu kuruluşlarından uzmanlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile meslek örgütlerinin mensuplarının olacağını kaydetti. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak birçok alanda çalışmalar yürütüyor ve önemli yatırımları bir bir hayata geçiriyoruz” diyen Bakan Özhaseki, yapılan çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Türkiye düşmanlarının maşa olarak kullandığı terör örgütlerinin ‘çukur siyaseti’ ile tahrip ettiği şehirlerimizde bakanlığımız önemli çalışmalar yürütmektedir. Güvenlik güçlerimiz teröristlere dünyayı dar ederken, biz de kadim topraklarımızı sevgi ve kardeşlik ile ihya ediyoruz. Bu kapsamda başta Diyarbakır Sur olmak üzere Şırnak, Cizre, İdil, Silopi, Yüksekova ve Nusaybin’de çalışmalar başlattık. Sur’da evi yıkılan herkese bugün hazır ev verebilecek durumdayız. Silopi ve İdil’de 3 ay içerisinde herkesin evini teslim edebilecek durumdayız. Sene sonuna kadar teröristlerin mağdur ettiği her vatandaşın evini, ki sayısı 30 bini aşıyor, alt yapısı ile üst yapısı ile verebilecek durumdayız.”

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
açık