Alexa

Başbakan: Bu bir tecavüze af değildir

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismarla ilgili düzenlemeye ilişkin, “Bu mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemenin bir af olmadığını söyledi.

Başbakan:  Bu bir tecavüze af değildir
banner327
Başbakan Binali Yıldırım,  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. MHP’ye AK Parti’nin anayasa taslağının gittiği hatırlatılarak, “MHP’den bir cevap geldi mi, geldiyse MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmeniz ne zaman olacak?” sorusuna Yıldırım, “Henüz gelmedi ama her an gelebilir. Gelsin ondan sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz” yanıtını verdi.

“Bu bir tecavüze af değildir”

Dün akşam Mecliste cinsel istismar suçunun failin ve mağdurun evlenmesi durumunda suçun ertelenmesiyle ilgili yapılan düzenlemenin tepki çektiğinin ve uygulamanın nasıl olacağının sorulması üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bu tamamen maalesef gerçek dışı bir iftiradır. Olay şudur; yaşı tutmayan, erken yaşta, reşit olmayan yaşta evlenenler var. Yasaları bilmiyorlar. Dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Esasen seçim kampanyalarında hem CHP’lilerin, hem MHP’lilerin hem AK Parti’lilerin önüne gelen en önemli sorun ve herkeste bu sorunu çözmek için söz vermişti. Bu mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemeyi maalesef CHP her şeyde olduğu gibi bir ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Ama her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. 2007 yılında 8 yıl, 2014 yılında da 16 yıla tecavüz suçuyla ilgili ceza getirildi. Bu cezalar tecavüzle ilgili bir konu değil. Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Ama geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan yaşıt tutmayanların evlenmesi sonucu aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste. Bunlara bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerden ibaret.”


 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2016, 15:25
YORUM EKLE

banner325