Başbakan'dan Erken Seçim Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, son zamanlarda gündem haline gelen yerel seçimlere yönelik açıklamada bulundu.

Siyaset 05.07.2018, 13:39 05.07.2018, 13:46
Başbakan'dan Erken Seçim Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yerel seçimlerin öne çekileceğine yönelik iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Daha seçimden yeni çıktık millet bir oh diyecek tekrar seçimi öne aldık, arkaya aldık. Bunlarla ülkeye yazık ediyoruz. Mart seçimleri için bir şey söz konusu olmaz. Anayasa değişikliği gerekiyor, bir de seçime aylar kaldı. Bu seçimler yapılır ondan sonra parlamentoda partilerin bir uzlaşma sağlamak suretiyle bu seçimler bir dahaki seçimden geçerli olmak üzere 2023 seçimleri Kasım’a alınabilir” dedi.

Başbakan Yıldırım, "Gerek çocuk istismarı gerekse de hayvan haklarına yönelik çalışmayı yaptık. Bunun hayata geçmesi an meselesi. Yeni hükümetin konuları arasında bu da olacak. Belki bu konu özellikle çıkaracağımız KHK’ya da uygunsa burada da değerlendirebiliriz" dedi.

Yıldırım, "Yarın son Kanun Hükmünde Kararnamemizi yayınlayacağız ve orada terörle mücadelenin OHAL kalktığı zaman zaafa uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler de yer alacak" dedi.

Para politikalarıyla ilgili de konuşan Yıldırım; "ilgili taahhütlerimizle kaynaklarımızın dengelenerek yönetilmesi lazım. Bu dönemde en çok ona dikkat edeceğiz. Faizleri ve enflasyonu aşağıya indirmek ana önceliklerimizin başında geliyor. Bunun için tedbirler alınacak.” dedi.

Terörle mücadelenin seçime endekslenen bir iş olamayacağını vurgulayan Yıldırım, “Bunu böyle düşünmek bu ülkeye en büyük haksızlıktır. Bu Türkiye’nin bir beka mücadelesidir. Bunu seçime indirgemek hiç ahlaki değil. Seçim bitti, bitti mi? Devam ediyor. O bölgeleri emniyete alıncaya kadar aynen Fırat Kalkanı Harekatında, Zeytin Dalı Harekatı'nda olduğu gibi oralarda biz emniyetli bir alan oluşturduk. Buralarda da emniyetli bir alan oluşacak ki hududumuzdan içeri sızıp tahribat yapmasın, vatandaşımızın canına malına zarar vermesin, orada keselim. Yaptığımız iş bu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)