Başbakan Yardımcısı Canikli: Bunlar Faşist Uygulamalardır

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bir dizi programa katılmak için geldiği Samsun’da, Avrupa ülkelerinin Türk siyasetçiler hakkında tutunduğu tavrı eleştirdi.

Siyaset 10.03.2017, 15:08
Başbakan Yardımcısı Canikli: Bunlar Faşist Uygulamalardır

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bur dizi açılış ve ziyaret için geldiği Samsun’da, Avrupa ülkelerinin Türk siyasetçilere karşı olan tutumuna sert tepki gösterdi.

Canikli; “Bu yaklaşımlar demokratik ilkelerle bağdaşmaz. Bu tür ifadeleri kullanmak üzücü ama yapılanları gerçek boyutuyla tanımlamak için başka seçeneğimiz yok. Bunlar baskıcı yöntemlerdir. Tam anlamıyla ‘faşist’ uygulamalardır. Almanya, Avusturya için ifade etmek gerekirse, esasında tüm Avrupa için bir ‘Nazi’ yaklaşımıdır” dedi.


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye karşı tutumların tepki göstererek; “Bunlar tüm Avrupa için bir ‘Nazi’ yaklaşımıdır” değerlendirmelerinde bulundu...

TAM ANLAMIYLA FAŞİST UYGULAMALARDIR

Samsun Valiliğini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Canikli, Valilik Anı Defterini imzaladı. Samsun  Valisi İbrahim Şahin ile görüşmenin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Canikli, burada önemli açıklamalarda bulunarak, Avrupa’nın Türk siyasetçilerinin konuşma yapmasına izin vermemesini sert dille eleştirdi. Canikli, “Bu yaklaşımlar demokratik ilkelerle bağdaşmaz. Bu tür ifadeleri kullanmak üzücü ama yapılanları gerçek boyutuyla tanımlamak için başka seçeneğimiz yok. Bunlar baskıcı yöntemlerdir. Tam anlamıyla ‘faşist’ uygulamalardır. Almanya, Avusturya için ifade etmek gerekirse, esasında tüm Avrupa için bir ‘Nazi’ yaklaşımıdır. Tekrar Nazi’nin uygulamalarının, ‘Nazizimin’ uygulamalarının içinde bulunduğumuz yüzyılda ortaya çıkmaya başladığının hem de kendilerinden daha rasyonalist, aklı başında kararlar ve adımlar beklediğimiz yöneticiler tarafından bunların gündeme getirilmesi, adeta desteklenmesi son derece üzüntü verici bir hadisedir” dedi.

TERÖRE ADETA KUCAK AÇMIŞLARDIR

Özellikle son dönemlerde başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde FETÖ ve diğer terör örgütü üyelerinin barınmasının önünün açıldığını  belirten Nurettin Canikli, “Kendilerinin de terör örgütü olarak kabul ettiklere örgütlere, onların yandaşlarına her türlü desteği vermektedirler. Bunu bütün dünya biliyor. Kendileri de kabul ediyorlar. Bunlara her türlü finansal destek de sağlamak üzere koruma ve kollama durumunda olmuşlardır. Şimdi de son aylarda FETÖ’ye yönelik olarak onların, Almanya başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde barınmalarının önünü açmışlardır. Adeta kucak açmışlardır. Esasında Başta Almanya, Hollanda ve Avusturya olmak üzere insanlık suçu işliyorlar." diye konuştu.

TÜRKİYE'YE DÜŞMANCA BİR YAKLAŞIM

 Avrupa’nın artık aklını başına alması gerektiğini, Şu anda gerçekten sağduyulu bir yaklaşım görülmediğini,. Bunun sonu onlar açısından da iyi olmayacağını vurgulayan Nurettin Canikli; "Katillere destek veren ülkelere yarın çok acı sonuçlara neden olabilir. Bu bir tehdit değil tarihi bir geçektir. Geçmişe iyi baksınlar. Bir de bunlarla güvenlik açısından kader birliği yapmışız. Aynı ittifak içerisinde NATO’da faaliyette bulunuyoruz. Bu terör örgütlerinin Türkiye’ye zarar verdiğini bile bile desteklemeleri dostane bir yaklaşım değildir. Türkiye’ye karşı düşmanca yaklaşımdır. Hollanda Başbakanının yaptığı açıklama da en üst seviyede bunların dile getirilmesidir” dedi.

AB KENDİ AYAĞINA KURŞUN SIKIYOR

AB’nin şu andaki tutumunu devam ettirmesi halinde kendi yıkımını hızlanacağını belirten Canikli, “Avrupa’da kendi kanaatlerini paylaşmak isteyen arkadaşlarımıza bu imkanın sunulmak istenmemesi, kaba bir şekilde susturulması ve konuşma hakkı verilmemesi hiçbir evrensel değerle bağdaşmaz. Avrupa’nın da bu değerlerin savunucusu olduğu şeklindeki iddialarının da hiçbir altyapısı kalmamıştır. Avrupa son yıllarda çok ciddi siyasi ve ekonomik problemler içerisinde. Bir de buna sosyolojik olarak bir değişim etkilendiğinde AB’yi AB yapan, onları o potada tutan birliğin ortadan kalkması demektir. Yani bu tür yaklaşımlarla AB kendi ayağına kurşun sıkıyor. Kendi değerleri kendisi ayaklar altına alıyor." ifadelerini kullandı.


Canikli, BBP'nin evet demesini de değerlendirerek,  Büyük Birlik Partisi’nin referandumda ‘evet’ vermesinin desteklenmesi gereken bir durum olduğunu ifade etti.


 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)