Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan "Varlık Fonu"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş: Varlık Fonu'na devredilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Siyaset 06.02.2017, 23:43 07.02.2017, 00:06
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan "Varlık Fonu"

"Ülke ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilecek, olası birtakım ekonomik salvolara karşı kendisini koruyabilecek daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir"  

 "Bu,Türkiye ekonomisinin kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için etkin bir adım olacaktır. Bu kanaatle, niyetle bu adım atılmıştır"  

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bazı büyük kamu kuruluşlarının Varlık Fonu'na devredilmesine  şöyle açıklamada bulundu: "Ülke ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilecek, olası birtakım ekonomik salvolara karşı kendisini koruyabilecek daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir" 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Bakanlar Kurulunun gündemine ilişkin bulunduğu açıklamalardan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 

Bir gazetecinin, "Bazı büyük kamu kuruluşlarının Varlık Fonu'na devredilmesiyle, hükümetin bununla amaçladığı nedir?" sorusuna Kurtulmuşşöyle cevap verdi: "Büyük kamu şirketlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi ile ilgili niyet söz konusudur. Ayrıca, devletin elinde çok kuvvetli bir kaynak oluşması sağlanmaktadır. Böylece ülke ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilecek, olası birtakım ekonomik salvolara karşı kendisini koruyabilecek daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir. Bu,Türkiye ekonomisinin kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için etkin bir adım olacaktır. Bu kanaatle, niyetle bu adım atılmıştır" 

Savunma Sanayi Destekleme Fonu'ndan 3 milyar liranın 3 aylığına Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesine ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, "Kamunun elinde kuvvetli bir varlık fonunun oluşturulmasıdır. Türkiye ekonomisinin gücünü göstermek, dışarıdan müdahalelere karşı kuvvetlenmesini sağlamak için tabiri caizse garanti mahiyetinde olan bir fondur. Amaç, kullanımın aynı kaynakta toplanarak daha etkin kullanımını sağlayacak adımın atılmasıdır" dedi. 

 
 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)