Başbakan Yıldırım; Bahçeli İle Görüşüyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM’de düzenlenen adli yıl açılış resepsiyonuna soru üzerine, , MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Kuzey Irak referandumuna ilişkin değerlendirmeleri ile ilgili "Sayın Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları cümle alemin içinde anlatmaya lüzum yok. "dedi.

Siyaset 05.09.2017, 22:39 05.09.2017, 22:54
Başbakan Yıldırım; Bahçeli İle Görüşüyoruz

TBMM’de düzenlenen adli yıl açılış resepsiyonuna katılan Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Kuzey Irak referandumuna ilişkin değerlendirmeleri ile ilgili sorularına cevap vererek,"Sayın Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları cümle alemin içinde anlatmaya lüzum yok. Aramızda bir görüş farklılığı da yok üstelik. Kuzey Irak'ta bölgesel yönetimin yapmaya çalıştığı referandum kararının çok vahim bir hata olacağını hep söyledik. Aynı şekilde de görüşümüz devam ediyor. Bu referandum yapılmamalı. Yapılınca bölgede zaten sorunlar had safhada, yeni bir sorun ilave etmenin ne bölgeye ne bölge ülkelerine getireceği bir katkı yok." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım; Türkiye-Almanya ilişkileri ile ilgili "Almanya'da akıldan ziyade duygu ön planda, ilişkilere zarar veriyor." açıklamasında bulundu.

Başbakan, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemelerine ilişkin ise "Dünya ne kadar endişeliyse Türkiye de aynı oranda endişelidir. Hiçbir şekilde dünyanın geleceği birtakım çılgın hareketlere, çılgın davranışlara bırakılmamalı. Onun için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum üzerine düşen bütün sorumluluğu alarak hem Kuzey Kore hem Arakan hem başka bölgelerde yaşanan insanlık suçlarına karşı daha duyarlı, daha keskin bir duruş sergilemesi icap eder."şeklinde yanıt verdi.

Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'ın Vietnam dönüşü uçakta gazetecilere yapmış olduğu açıklamalarla ilgili yazılı bir açıklama yaqmış, Başbakan Yıldırım'ın  açıklamalarını 'manidar ve tariz dolu' olarak değerlendirerek şöyle demişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'ta yapılması planlanan referandumla ilgili "Bu referandum Kürdistan'ın inşa ve ihyası için sinsi bir ön çalışma, karanlık öncü hamledir. Bir defa Sayın Yıldırım'ın bunu görmesi milli bir zarurettir. Sayın Yıldırım'ın bizzat şahsımın, ülkemize yönelen tehlikelere karşı göstermiş olduğu yoruma aceleyle tepki gösterip aklınca düzeltme gereği duyması siyasi nezaket ve zarafete ters düşmüştür. Tepki gösterilmesi gereken kişiler ve hain niyetleri Erbil'dedir" demişti.

Yorumlar (0)