Başbakan Yıldırım'dan 20 bin öğretmen atama müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım, Önümüzdeki ay içinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacaklarını belirtti.

Siyaset 30.05.2017, 22:35 30.05.2017, 22:44
Başbakan Yıldırım'dan 20 bin öğretmen atama müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım, 81 ilden gelen öğretmenlerle Çankaya Köşkü’nde iftar programında buluştu.

YETİŞTİRDİĞİMİZ NESİLLER ÜLKEMİZİN EN KIYMETLİ HAZİNELERİDİR

Yıldırım, “Aşık Mahsuni Şerif şöyle diyor: ‘Adaletin A harfini sen yazdın, zorlukları sen öğrettin, hesabı keşfettin, atomu ezdin, sana tüm engeller kul öğretmen’. Bir sevgi ancak bu kadar güzel, içten anlatılır. Bu topraklarda yetişmiş kıymetli ozanımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Sizler ülkemizin aydınlık geleceğini inşa ediyorsunuz, geleceğimiz olan gençleri öğretiyor, eğitiyorsunuz. Bunun bir örneğini Fatih Sultan Mehmet’te de açık şekilde görebiliriz. İstanbul’un fethinin 564’üncü yılını kutladığımız bu günlerde Sultan Fatih ve onu yetiştiren hocası Akşemseddin’i de rahmetle anıyorum. Bugüne kadar bu güzel yurdumuzda bu topraklara eser kazandıran her bir isim sizler gibi kıymetli öğretmenlerimizin elinde şekillenmiş, sizlerin elinde yetişmiştir. Üstlendiğiniz bu görev sizlerin ve öğretmenlik mesleğinin değerini tarif edilemez bir noktaya taşımaktadır. Yetiştirdiğimiz nesiller, ülkemizin yarınları ve en kıymetli hazineleridir. Sizler bizim başımızın tacısınız” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÜLKE...

Başbakan Yıldırım, öğretmenliği hiçbir zaman bir görev ya da bir iş olarak görmediklerini anlatarak, “Bizler öğretmenliği hiçbir zaman bir görev ya da bir iş olarak görmedik. 'Oku' emriyle başlayan bir medeniyetin mensupları olarak kalem ve kağıdın okumanın, eğitimin kıymetini bilerek ülkemizi idare ettik, yönettik. Bu nedenle de eğitime en büyük kaynağı ayırdık, 2002’de 10 milyar liraydı, bugün itibarıyla bu bütçeyi 12 kat artırdık, 122 milyarın üzerine çıkardık. Yaklaşık 1 milyon civarında öğretmeni, 25 milyona varan öğrencisiyle biz büyük bir aileyiz. 25 milyon öğrenci demek, dünyada Birleşmiş Milletlere kayıtlı 140 ülkeden daha büyük nüfusu gösteriyor. Bununla da yetinmedik, darda kalan ve hayatını kurtarmak için bize sığınan 509 bin Suriyeli yavrumuza da eğitim veriyoruz. Türkiye öylesine büyük bir ülke ki Suriyeli mültecileri 200 bin bebeği bu topraklarda gözünü açtı, eğer Türkiye olmasaydı onlar da bu felakette yok olup gidecekti. 15 yılda 270 binin üzerinde derslik yaptık, okullarımızı teknoloji sınıflarıyla, etkileşimli tahtalarda donattık. Bütün okullarımızı fiber internet altyapısıyla donatıyoruz” dedi.

HAYATTA 3 KİŞİNİN ELİ ÖPÜLÜR


“Yeni dönemde sizlerin de desteğiyle reform niteliğinde birçok uygulamayı hayata geçireceğiz” diyen Yıldırım, “Hayatta sadece 3 kişinin eli öpülür, eli öpülecek muhterem 3 kişi vardır, bunlardan birisi ana, birisi baba ve bir diğeri de öğretmen. Öğretmenlerimiz, her birimizin nezdinde annelerimiz, babalarımız kadar yüksek bir değere sahiptir. Eminim ki izleyen bütün vatandaşlarımız, ilkokul öğretmenin ismini ve onunla güzel anılarını hatırlıyordur. Hayatınıza yön veren öğretmeninizi asla unutamazsınız. Bir hatırımı paylaşmak istiyorum, ortaokul son sınıftayım, İstanbul’da okuyorum, ve hedefim öğretmen olmak. Açıkçası, İstanbul’da amcalarımın yanında kalıyorum, onlara yük olmamak bir an önce öğretmen olup hayata atılmak istiyorum, birkaç arkadaşımızla birlikte öğretmen okulu sınavlarına girmeye karar verdik. Sınav günü geldi çattı, benim sınav kağıdımı alamıyorum, müdür bey sınav kağıdımı almış. Sınava gideceğiz, kağıt yok. Kendisi coğrafya öğretmenimizdi, çok asık suratlı heybetli müdürümüzdü. Hasan Çelik isminde müdürümüzdü, girdim içeri müdür bey dedim ben sınav kağıdımı istiyorum. Sen öğretmen mi olacaksın, dedi? Sınav kağıdını aldı gözümün önünde yırttı, attı çöpe. Ben yıkıldım. Kovdu beni. Benim bütün hayallerimi yıktı, liseye gitme mecburiyetinde kaldım. Beni görmüyor musun ne işin var diye de azarladı beni” ifadelerini kullandı.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINI YAPMIŞ OLACAĞIZ


Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: “Sizlerin tabii şartlarınızı daha da iyileştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız, gereken her türlü iyileştirmeyi yapacağız. Her gün eğitim ordumuza yeni neferler kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

Önümüzdeki ay içinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız, bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz. Birlikte Türkiye olmanın gayreti içinde olacağız. Cemil Meriç ‘En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir’ diyor. Sizlerin işinizi büyük bir fedakarlıkla yaptığınızı çok iyi biliyorum. Bizler adına okuttuğunuz yavrularınızın yanaklarından öpün, sınıflarınızda sevgiyi yeşertin, köylerinize bulunduğunuz ilçelere birliği, beraberliği, vatan sevgisini, millet sevgisini aşılamayı ihmal etmeyin. Hiçbiriniz yalnız değilsiniz, bizler her zaman sizin yanınızdayız. Yaklaşın yaz tatilinizi sağlık ve mutluluk içinde geçirmenizi diliyorum

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu