Başbakan Yıldırım: Siz Kafayı Değiştirin!

Başbakan Binali Yıldırım, Mersin'de Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Ne rejimi kardeşim? Bırakın rejim değişmesini siz kafayı değiştirin." dedi.

Siyaset 03.02.2017, 19:34 03.02.2017, 20:18
Başbakan Yıldırım: Siz Kafayı Değiştirin!

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldığı Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni'nde konuşma yaptı.

2007'de AK Parti iktidarının 363 milletvekili olduğunu ve cumhurbaşkanı seçimi yapılacağını ancak ana muhalefet partisinin 'hayır' dediğini anlatan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:


"Cumhurbaşkanı seçemezsiniz diyorlar öyle mi? Madem öyle işte böyle? Dedik ki madem biz cumhurbaşkanı seçemeyeceğiz o zaman işin sahibine gidelim. Millete gidelim. 21 Ekim 2007'de cumhurbaşkanının millet tarafından sizler tarafından seçilmesinin yolunu açan referandumda Mersin yüzde 70'e yakın 'evet' oyu verdi. 'Evet, evet, evet' dedi. Yine diyorlar ki cumhurbaşkanını millet seçmesin, cumhurbaşkanı hükümet kurmasın. Cumhurbaşkanlığı sistemi gelmesin. Yine 'hayır' diyorlar.


Şimdi yaptığımız nedir? Şimdi yaptığımız 2007'de sizin yaptığınız ve evet diyerek cumhurbaşkanının millet tarafından seçilmesini sağlayan o değişikliğin eksik kalan kısımlarını yapıyoruz. Aslında karar verildi. Millet cumhurbaşkanını seçecek. Millet, hükümetin nasıl oluşacağına da sandıkta karar verecek.

ASLINDA SİZ BUNA YABANCI DEĞİLSİNİZ

Diyorlar ki 'rejim değişiyor'. Ne rejimi kardeşim? Bırakın rejim değişmesini siz kafayı değiştirin. Dünya nereye gidiyor siz nerede kaldınız? Rejimin falan değiştiği yok. Değişen, değişimin ta kendisidir. Değişime direnenler yok olacak, Türkiye hak ettiği yolda muasır medeniyetler yolunda emin adımlarla ilerleyecek. Cumhurbaşkanını siz seçeceksiniz. Nasıl Recep Tayyip Erdoğan'ı 10 Ağustos seçimlerinde seçerek iş başına getirdiğiniz gibi önümüzdeki seçimlerde de sadece cumhurbaşkanını seçmeyeceksiniz. Aynı zamanda 5 yıllığına Türkiye'yi yönetecek cumhurbaşkanı ve ekibini de seçeceksiniz. Aslında siz buna yabancı değilsiniz. Olay şudur. Belediye başkanı seçiyoruz değil mi. 5 yılda bir. Gidiyoruz. 2 tane zarf. Bir tanesi belediye başkanı için bir tanesi de meclis üyeleri için değil mi? Aynı sandıkta aynı gün belediye başkanını da meclisi de seçiyorsunuz ve meclis belediye başkanının ihtiyacı olan kararları alıyor. Belediye başkanı da 5 yıl boyunca hizmet ediyor. 5 yıl sonra beğenmediniz ne yapıyorsunuz yolcu ediyorsunuz yenisini seçiyorsunuz. Ama güzel yapıyorsa işini tekrar seçiyorsunuz. Olay budur. Burada da 2 sandık var. Birinde cumhurbaşkanını evelallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı seçeceğiz. İkinci sandık. Millet meclisi seçilecek. Milletvekilleri seçilecek. Onu da siz seçeceksiniz. Hem hükümete güven vereceksiniz hem meclise güven vereceksiniz. Dolayısıyla siz seçtikten sonra başkalarının aradan kafayı uzatıp 'ben sizin seçtiğinizi istemiyorum' demeye hakkı olacak mı? 'Hayır' diyorsanız işte Nisan'da 'evet' diyeceğiz. 'Hayır'cılara cevaba Nisan'da 'evet, evet' diyeceğiz.

MİLLET İRADESİ NEYSE İSTİKAMETİMİZDE ODUR

79 milyon bilsin. Türkiye'de rejimi değiştirmeye kalkanların karşısında Mersin'i bulurlar. Kimse bu millete zorla bir şey yaptıramaz. 15 Temmuz'da denediler, derslerini aldılar mı ? Evet, size de evet yakışır. Millet iradesi neyse bizim de istikametimiz odur. Daha güçlü, bölgesinde daha güvenli bir Türkiye için evet diyoruz. Hizmetin yatırımların dev projelerin daha çabuk zamana kaybetmeden yapılması için evet diyoruz. Bütün vaktini enerjisini büyümeye kalkınmaya harcayan gücüne güç katmak isteyen bir Türkiye için. Yeni yollar yeni tüneller yeni barajlar yeni stadyumlar için, yeni hastaneler için. Şehir hastanemizin ve bu güzel projelerin Mersin'imiz için güzel hizmetlere vesile olmasını mevlamdan niyaz ediyorum. Bu güzel eserlerin bugünlere gelmesinde en başta bu projenin sahiplenen ve bu projenin gerçekleşmesini talimatını veren sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Dünyada olmayan en güzel sağlık hizmetlerini bu hastanede elde etmiş olacaksınız." 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
banner442