Başbakan Yıldırım, Ürdün Başbakanı El-Mulki ile görüştü

 Başbakan Binali Yıldırım ile Ürdün Başbakanı Hani El-Mulki ile Çankaya Köşkü'nde görüşme gerçekleştirdi.Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yapıldı.

Siyaset 07.03.2017, 16:32 08.03.2017, 00:47
Başbakan Yıldırım, Ürdün Başbakanı El-Mulki ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım ile Ürdün Başbakanı Hani El-Mulki ile Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında Başbakan Yıldırım yaptığı konuşmada, Suriye ve Ürdün arasındaki ilişkilerin ve yakınlığın önemini açık bir şekilde gösterdiğini belirtti. 

Yıldırım; "Türkiye ve Ürdün haklarının, barış, istikrar, refah için gösterdiği işbirliğini açık bir şekilde görüyoruz. Ortaya koyduğumuz güçlü dayanışma aşikardır. İkili işbirliğini ve dayanışmayı daha da artırmak zorundayız. Siyasi makamların yanısıra diplomatlarımız, askeri ve güvenlik birimlerimiz, işadamlarımız ve iki ülke halklarının arasında ilişkilerinin daha da ileri taşınması ihtiyaçtır. ikili işbirliğinin daha da artırılması kararı alınmıştır. İkili konuların yanısıra ülkelerimizi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası meseleleri değerlendirme fırsatı bulduk. Türkiye-Ürdün arasındaki ilişkileri daha ileri noktaya taşımak için ortak iradenin mevcut olduğunu bir  kez daha gördük. Ürdün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile mücadelede verdiği destek için bütün Ürdün halkına teşekkür etmek isterim."dedi.

İsrail ve Filistin anlaşmazlığına işaret eden Yıldırım, Ortadoğu'da kalıcı barışın tesisin önemine vurgu yaptı. İsrail'in yerleşim politikasından ve ABD Büyükelçiği'nin Kudüs'e taşınması planından duyulan kaygıyı ifade ettiklerini anlatan Yıldırım, Kudüs'ün ve Haremi Şerifin muhafazasının tüm İslam dünyası için önem arzettiğini söyledi.


Ürdün Başbakanı Hani El-Mulki, görüşmede siyasi ve ekonomik konulara değindiklerini ifade ederek, "Siyasi konulara, ekonomik konulara değindik ve aynı zamanda bildiğiniz gibi 15 Temmuz'daki şehitlerden dolayı ben kendisine bir kez daha taziyelerimi ilettim. Biz, tamamen teröre karşıyız. Bize düşen görev, onları yenmektir. İnşallah, yakında onları yeneceğiz. Ürdün, Türkiye ile tamamen dayanışma içerisindedir. Önümüzde tabii ki sorunlar vardır. bunların üstesinden gelmek için birlikte çalışabiliriz. Sınırların kapalı oluşundan dolayı ekonomik kayıplarımız var" dedi.

İsrail ile Filistin meselesinin de masaya yatırıldığına işaret eden El-Mulki, "İsrail'in uyarılması gerekmektedir, uluslararası toplum kanalıyla. İsrail'in görüşmelere dönmesi gerekmektedir ve bir takvim belirlenmelidir" diye konuştu.

 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
banner442