Basında Sansürün Kaldırılmasının 112’inci yıldönümü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, basında sansürün kaldırıldığı 1908 yılından önceki sansür uygulamalarından bile daha fazla olduğunu belirterek, basın bayramından söz etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Siyaset 23.07.2020, 13:09
Basında Sansürün Kaldırılmasının 112’inci yıldönümü

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü ve Basın Bayramı dolayısıyla açıklama yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iktidara yakın olmayan her düşünce, görüş ve eleştirinin neredeyse ağır cezalık suç sayıldığı bir dönemde basın bayramından söz etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bundan 112 yıl önce basında sansürün kaldırıldığını hatırlatarak, Basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz’un belirli dönemlerde Basın Bayramı olarak kutlandığını belirtti. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de gazetecilere baskı ve yaptırımın en çok uygulandığı bir dönemden geçildiğine de işaret ederek, “Basında sansürün kaldırılışının 112’inci yıldönümü dolayısıyla, ülkemizin gazetecilerin yazdıklarından dolayı hapse atılma korkusu yaşamadığı günlere kavuşmasını diliyorum. Bu vesileyle sadece yazdıklarından dolayı hapse atılan gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını umut ediyorum. Her türlü baskıya rağmen, halkın doğru haber alma hakkını savunarak görevlerini yerine getirmeye çalışan tüm medya mensuplarını özverili çabalarından kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer FETHİ Gürer: RTÜK ve Basın İlan Kurumu, iktidarın özgür basına karşı baskı uyguladığı bir yapıya dönüşmüştür. Basın özgür olması demokrasinin ülkemizdeki durumunun da göstergesidir “ dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)