Başkan Demir; Kızılırmak Deltası Yıpılaşmaya Açılmayacak

Kızılırmak Deltası’nda çıkan yangının ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Burası hiçbir şekilde yapılaşmaya açılmayacak. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Siyaset 19.09.2020, 20:44 20.09.2020, 00:19
Başkan Demir; Kızılırmak Deltası Yıpılaşmaya Açılmayacak

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangının ardından bölgeye giden ve incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Buranın hiçbir şekilde yapılaşmaya açılmayacağını, Böyle bir şey söz konusu olmadığını söyledi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangını, Vali Zülkif Dağlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mustafa Güler ile birlikte yerinde enceledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kızılırmak Deltasıyla ilgili Yangının nasıl olduğu noktasında araştırmanın sürdüğünü devam ederek şunları söyledi:

“Burası koruma altında olan bir yer. Takip ettiğimiz bir alan. Bir gün öncede yangın olmuştu o söndürülmüştü. Ama bir gün sonra bir yangın daha oldu. Rüzgarın da etkisiyle bu kadar alan yanmış oldu. Burası hiçbir şekilde, asla yapılaşmaya açılamaz. Kesinlikle. Bunu aslında açıklama yapanlar bilmeden yapıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Burası makilik bir alan. Önümüzdeki bir yıl sonra baharda gelip görürüz, burası kendini toparlayacak. Yangın esnasında hayvanlar çok büyük ölçüde kaçtı. Maalesef bazıları telef oldu. Bu çok üzücü bir durum. Bundan sonra çok daha fazla hepimizin denetimi altında olacaktır. Kimse endişe etmesin, merak etmesin. Buranın statüsüne halel gelmez. Biz yaptığımız her işlem ile burayı geliştiriyoruz, geliştirmeye de devam edeceğiz” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
26°
az bulutlu