Başkan Ersan Aksu'dan Hızlı Tren açıklaması  

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Samsun-Sivas demiryolu hattının modernizasyon çalışmaları tamamlandığını ve 88 yıl sonra AB standartlarında yenilendiğini belirtti.

Siyaset 23.01.2020, 19:44
Başkan Ersan Aksu'dan Hızlı Tren açıklaması  

Samsun-Sivas Dermiryolu Hattı ve Hızlı Tren ile ilgili açıklamada bulunan AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Samsun-Sivas demiryolu hattının modernizasyon çalışmaları tamamlanarak 88 yıl sonra AB standartlarında yenilendiğini belirtti. Aksu, "Bu hat hem yük hem de yolcu taşımacılığının yanısıra ulaşım, ticaret ve istihdam alanlarında Samsun'a önemli katkı sağlayacak" dedi.

Samsun Limanı'nı İç Anadolu Bölgesi'ne bağlayan Samsun-Sivas demiryolu hattının yaklaşık 400 kilometrelik modernizasyonunun tamamlandığını, test sürüşlerinin devam ettiğini ve bu yıl içerisinde ulaşıma açılacağını belirten İl Başkanı Aksu, "Eski demir yolları şehir merkezlerinde dağınık ve kirlilik açısından olumsuz bir görüntü oluşturmasının yanında günümüz teknolojisinin çok gerisinde kalınmıştı. Hazırlanan proje ile 88 yıllık geçmişe sahip yaklaşık 400 kilometrelik demiryolu hattı AB standartlarında sinyalizasyon, hem ray teknolojisi hem de diğer modernizasyonlarla günümüzün teknolojisine uygun bir alt yapıya kavuştu. Bu hat güzergahındaki tüm köprü, tünel ve altyapı tamamen modernize edildi. 41 istasyon ve durak, 39 tünel, 8 çığ galerisi, 41'i tarihi olan 78 köprü, 1054 menfez, 3 alt geçit ve 2 üst geçitten bazıları restore edildi, bazıları ise tamamen yenilendi. Demiryolu hattı, 400 milyon Euro harcanarak modernize edildi" dedi.

BU YIL İÇERİSİNDE ULAŞIMA AÇILIYOR

Modernizasyon çalışmalarına 2015 yılında başlandığını ve 32 ayda tamamlanmasının planlandığını ifade eden Aksu, "Hattın yenilenmesi son 10 yılda planlanan bir durumdu. Proje hazırlandı, ihalesi yapıldı ve çalışmalar 2015 yılında başladı. Ancak öngörülemeyen sel, heyelan ve afet gibi nedenlerden dolayı gecikme yaşandı. Şu anda test sürüşleri devam eden demiryolu hattı, yakın zamanda ulaşıma açılacaktır" diye konuştu.

Samsun, şu anda karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu ulaşımını bünyesinde bulundurma özelliğiyle Karadeniz'de tek, Türkiye'de ise bir kaç ilden biri olduğunu ifade eden Başkan Aksu,"Bu özelliği ile şehrimizin çok şanslı olduğunu ifade etmeliyiz. Bu hat hem yük hem de yolcu taşımacılığında önemli rol üstlenmeye devam edecek. Şehrimize katma değer sağlaması açısından son derece önem arzediyor. Liman kenti olan Samsun, lojistik bir üs. Yenilenen demiryolu hattı özellikle ulaşım, ticaret ve istahdam alanlarında Samsun'a önemli katkı sağlayacak" dedi.

Samsun Limanı'nın ticaret yönünden çok büyük öneme sahip bulunduğunu, Samsun her açıdan potansiyeli çok üst seviyede olan bir şehir olduğunu belirten Ersan Aksu, " Bir çok özelliğiyle ülkemizde lojistik şehirler arasında yer alıyor. Demiryolunun yeniden hizmete açılması, hem ticari açıdan gerçekleşecek taşımacılıkta hem de vatandaşlarımızın seyahatleri bakımından önemli. Vatandaşlarımız seyahatlerini daha konforlu yapacak. Biz her zaman milletimize hizmet yolunda kendimizle yarıştık. Yenilenen ve bu yıl içerisinde yeniden ulaşıma açılacak demiryolu hattı ülkemize ve milletimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu açıklamasını şöyle sürdürdü; "Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği hızlı tren projesinin tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Hızlı tren istasyonunun Samsun'daki yeri Canik'te. Yeri belirlendi. Proje tamamlandığında Samsun'dan Ankara'ya 2 saatte gidilebilecek. Bu projenin de şehrimize çok önemli katkıları olacak"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu