Başkanlık Sistemi Türkiye'ye Uyar mı?

Kapsamhaber yazarı Prof.Dr.Mustafa Özdemir Türkiye’de son zamanlarda çokça tartışılan başkanlık sistemi hakkında önemli bilgiler sundu.

Siyaset 02.02.2016, 22:34 02.02.2016, 23:20
Başkanlık Sistemi Türkiye'ye Uyar mı?
Prof.Dr.Mustafa Özdemir, Türkiye’de son zamanlarda çokça tartışılan başkanlık sistemi hakkında düşüncelerini aktardı. 

Başkanlık sisteminin lehinde ve aleyhinde çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Demokratik bir sistem olan başkanlık sistemi ile siyasal sistemdeki tıkanıklıkların giderilebileceği belirtilmektedir. Türk toplum yapısına uygun hükümet sisteminin doğru tespiti siyasal sistemin düzgün çalışmasını sağlayacağı iddia edilmektedir. 

Prof.Dr.Mustafa Özdemir: 'BAŞKANLIK SİSTEMİ TÜRKİYE’YE UYAR MI?' başlığıyla kaleme aldığı makalesinde Başkanlık sisteminin ne olup olmadığını açıklayor. 

ÖZDEMİR'İN MAKALESİ ŞÖYLE:

Yazar John J. PATICK, başkanlık sistemini “Demokrasiyi Anlama Kılavuzu” adlı kitabında şöyle anlatıyor. Kuvvetler ayrılığına dayanan sistemde:

1. YASAMA GÜCÜ: Yasalar özgür, bağımsız, yurttaşlar tarafından seçilmiş millet meclisince yapılır. Bu meclis muhalefetle birlikte oluşmalıdır. Seçmenler vekilleri özgür iradeleri ile seçerler. Seçimler fırsat eşitliği içinde yapılır. Bu şartlarda vekiller halka karşı sorumludur.

Türkiye’de seçimler demokratik değildir. Fırsatlar eşit değildir. Muhalefet rakip değil, düşman olarak görülmektedir. Vekiller halk tarafından doğrudan seçilmek yerine genel başkanlar tarafından belirleniyor, halk da bu belirlenmiş kimseleri seçmek zorunda kalıyor. Bu durum Türkiye’de yasama meclisinin bağımsız olmadığını açıkça gösteriyor. Seçim göstermelik oluyor.

2. YÜRÜTME GÜCÜ: Yasama meclisi demokratik olmayınca, yürütme organı yasama organını vesayet altına alıyor. Vekiller halka değil, genel başkana karşı sorumlu oluyor. Zaten genel başkanlar yürütmenin başına geldiği için yasalar bir kişi veya hükümetin isteğine göre tek elden oluşturuluyor. Bu sistemin demokrasi ile uzaktan veya yakından bir ilgisi yoktur. YAZININ DEVAMI


Yorumlar (0)