BATIDA BÖYLE BİR OLAY OLSA HÜKÜMET YIKILIR

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, "AKP İktidarının 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının üzerini örtmek için yoğun saldırıları devam ediyor."dedi.

Siyaset 16.12.2014, 01:18 16.12.2014, 01:25
BATIDA BÖYLE BİR OLAY OLSA HÜKÜMET YIKILIR

 Özgür medyayı hedef alan 14 Aralık operasyonuna tepki gösteren MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, AKP İktidarının 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının üzerini örtmek için yoğun saldırıları devam ediyor. Bütün bunlar demokratik yönetimde hür basına yapılan siyasi baskılardır. Şiddetle protesto ediyoruz." dedi. Doğru, yapılan operasyonları kınadığını belirterek, bugün güçlü olanlara da yarın hukukun lazım olacağını ifade etti.

MHP milletvekili Reşat Doğru, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:
“AKP İktidarının 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının üzerini örtmek için yoğun saldırıları devam ediyor. Şimdi de Zaman gazetesi ve Samanyolu TV gruplarına operasyonlar düzenleyerek basın mensuplarını ve emniyet görevlilerini gözaltına aldılar. Bütün bunlar demokratik yönetimde hür basına yapılan siyasi baskılardır. Şiddetle protesto ediyoruz.

Basını, emniyeti, askeri, memuru, esnafı, işçiyi sindirmeye çalışmak hiç kimseye bir yarar sağlamaz. Aksine demokrasiye güven azalırken toplumda nefret duygusunu daha fazla ortaya çıkararak kamplaşmalara bölünmelere sebep olur."

BATIDA BÖYLE BİR OLAY OLSA HÜKÜMET YIKILIR

“17-25 Aralık 2013 tarihleri arasında dünyada hiçbir yerde karşılaşılmayan bakanların çocuklarının, bazı devlet görevlilerinin karıştığı böyle bir yolsuzluk olayı görülmemiştir. Batıda veya doğu ülkelerinde böyle bir olay olsa hükümet yıkılır. Yapanlara en büyük cezalar verilirdi. Toplum mutlaka konuyu açıklıkla öğrenir, aydınlanırdı.


Ancak TBMM’de Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon daha güzel çalışabilir, araştırmalarını daha rahat yapabilirdi ama uzun bir süre komisyon toplanamadı. Sonra toplantılara basın yasağı getirildi. Hâlbuki bu araştırma komisyonu herkes için büyük bir şanstı. Suçlananlar da, suçlayanlar da komisyonun yapacağı yeterli araştırmalarla memnun olur, her şey ortaya çıkardı. Ancak bu böyle olmadı. Kısıtlamalar yapıldı.

Kamuoyunda olaylar kapatılıyor şeklinde bir düşünce hâkim oldu. Hâlbuki tüyü bitmemiş yetimlerin, diyerek iktidara gelenler bunları yapmamalıydı. HSYK’nın yapısı değiştirilip, adliyeye baskılar yapmakla gerçeklerin üstünü örtemezler 17-25 Aralık’ta yaşananlar, Ak-Saray'da ortaya konulan iddialar mutlaka her noktasına kadar araştırılmalı kamu vicdanı rahatlatılmalıdır”.


YARIN BU DEFTERLER YENİDEN AÇILIR

“Bu araştırmalar bugün yapılmaz ise başka hükümetler tarafından yarın mutlaka eski defterler açılarak hesap sorulur. Siz gazetelere, televizyonlara baskı yaparak ne zamana kadar konuların üstünü örteceksiniz. Adalet herkese lazımdır. Bugün sen güçlü konumdasın istediğini yapıyorsun, yarından sonra başkasının aynı konumda olacağını da düşünmeniz gerekir."

Yazılı ve görsel basına yapılanların darbe olduğunu dile getiren Doğru, "Bu olaylardan demokrasimiz yara almaktadır” dedi. Doğru, “Adaleti kimse bozmasın” sözü ile açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)