BDP Erdoğan'a Oy Verir mi?

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’e röportaj veren Demirtaş, yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında konuştu.

Siyaset 23.09.2013, 18:54 23.09.2013, 19:54
BDP Erdoğan'a Oy Verir mi?

 

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “BDP’den Erdoğan’ın istediği biçimde bir başkanlık sistemine de Cumhurbaşkanlığı adaylığına da destek gitmez. Kürtlerin genelinden de ciddi bir oy alacağını düşünmüyorum. Çünkü bizim parti tabanımızdaki ruh halini biliyorum. Erdoğan’ın ‘hayırlı’ bir cumhurbaşkanı olmayacağını biliyorlar” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’e konuşan Demirtaş, yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında çarpıcı yorumlar yaptı.

Demirtaş’ın Çakırözer’e yaptığı açıklamalar şöyle:

"Erdoğan ve AKP, Kürt sorununun çözümü amacıyla İmralı’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm Abdullah Öcalan da dahil ve PKK’nin üst yönetimi ile müzakerelere oturmuş durumda. “Çözüm süreci” adı verilen bu süreç acaba aynı tabana hitap eden BDP’nin Erdoğan’ın “Köşk” hesaplarına destek vermesini sağlar mı?

Demirtaş, hem bu soruya ham da AKP’nin “demokratikleşme paketi” dediği hazırlığa nasıl baktıklarını şu sözlerle ortaya koydu:

“Biz AKP’yi iyi tanıyoruz. Demokratikleşme konusunda bizleri olumlu anlamda şaşırtacak hiçbir şey yapma kapasitesine sahip değiller. Bugüne kadar hangi adımı attılarsa da zorlana zorlana attılar. Halk ve taban zorladı. Bugün de, çıkacak paketin güçlü bir demokrasi geleneğinden yansıyan bir anlayışın ürünü olmayacağını bilmek için kâhin olmaya gerek yok. Zaten hazırlıklarından da bu belli oldu”.

Öcalan’da şikâyetçi

Demirtaş’ın aktarımına göre, İmralı’da yatmakta olan Abdullah Öcalan’ın da Erdoğan’ın“demokrasi” anlayışı konusunda itirazları var:

“Öcalan şunu söylüyor: ‘Başbakan hâlâ sokağın sesini dinlemiyor. Oysa ülkenin batısı da doğusu da özgürlük istiyor. Başbakan bunu anlamıyor’ diyor. Bu çerçevede çözüm ve demokratikleşmeye katkı verebilecek her çevreyle ilişki kurulmasından yana”.

Kürtlerden Erdoğan’a oy yok

Erdoğan’ın hem “sistem” (başkanlık mı, yarı başkanlık mı yoksa mevcut sistemin korunması mı) hem de “Çankaya” hesapları açısından ağırlığını “Kürt” kökenli yurttaşların oluşturduğu BDP seçmeninin nasıl davranacağı çok önemli.

“BDP ve Kürtler Erdoğan’ı destekleyecek mi?” sorusuna Demirtaş’ın yanıtı şöyle oldu:

“Hayır BDP’den Erdoğan’ın istediği biçimde bir başkanlık sistemine de Cumhurbaşkanlığı adaylığına da destek gitmez. Kürtlerin genelinden de ciddi bir oy alacağını düşünmüyorum. Çünkü bizim parti tabanımızdaki ruh halini biliyorum. Erdoğan’ın ‘hayırlı’ bir cumhurbaşkanı olmayacağını biliyorlar.”
Yorumlar (0)