Alexa

Bedri Yaşar, Samsun'un Sorunlarını Değerlendirdi

Samsun’un bazı sorunlarını TBMM Kürsüsünden dile getiren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun ile ilgili değerlendirmeleriyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Bedri Yaşar, Samsun'un Sorunlarını Değerlendirdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun’un bazı sorunlarını TBMM Kürsüsünden dile getirdi. Yaşar, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Bakanlığı tarafından iş birliği içinde yapımına başlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı, Samsun'un Bafra ilçesinde Yeşilırmak Vadisi'nde kral mezarları, Çarşamba Ovası'nda son dönemde biyokütle tesislerinin kurulmasına yönelik girişimler, Samsun'un demir yolu ile ilgili durumları dile getirdi.

Müzelerin turizme olan katkısı tartışılmaz

Yeni müze inşaatıyla birlikte eski Arkeoloji ve Etnografya Müzesi kapatıldığını ve burada yer alan Hitit, Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait yaklaşık 7.400 çok değerli eserin depoda bekletildiğine dikkat çekerek, "Müzelerin turizme olan katkısı tartışılmaz. Bu tarihî eserlerin depoda değil sergilenmek üzere yerlerini almasını biz ümit ediyoruz. Samsun milletvekili arkadaşlarımız da var, buradan da arkadaşlara sesleniyorum: Şu müze inşaatı bir an önce başlasın, dört yıldır duruyor, devam edelim; özellikle Samsun'a çok ciddi katkısı olacağını düşünüyoruz, hepinizin de desteğini bekliyoruz. " dedi.

Kral Mezarlıkları

Samsun'un Bafra ilçesinde Yeşilırmak Vadisi'nde kral mezarları bulunduğunu, Bu kral mezarlarının Amasya'ya kadar devam ettiğini  belirten Bedri Yaşar, "Avrupa'da bu tür tarihî eserleri gördüğünüz zaman pırıl pırıl ama maalesef Samsun'daki bu eserler berbat durumdu. Milattan önce yaklaşık yüz elli yıl öncesine ait bu eserlerin hâli maalesef Gümüşhane'nin Dipsiz Göl'ünden hiç de farklı değil. " dedi.

Çarşamba Ovası biyokütle tesisleri

Samsun'da, özellikle Çarşamba Ovası'nda son dönemde biyokütle tesislerinin kurulmasına yönelik ruhsatlar gündemde bulunduğunu belirten Yaşar, "Allah'a şükür ki nasıl bu termik santrallerin bacalarına takılan filtrelerle ilgili yasa Cumhurbaşkanımızdan döndü, buraya yapılacak biyokütle tesisi de idari mahkeme tarafından durduruldu. " diyerek şu ifadeleri kullandı:

Buradan ifade ediyorum: Çarşamba Ovası, Türkiye'nin en büyük 10 ovasından bir tanesi. Bırakın bu ovaya biyokütle tesisinin yapılmasını, tarım alanlarına konut alanı ve sanayi tesisi de dâhil hiçbir şey yapılmamalı. Dünyanın her yerinde tarım arazileri dokunulmazdır, kendi işlevleri yönünde kullanılmalıdır. İnşallah bu mahkeme kararı devam eder çünkü biz Samsun'da, özellikle Tekkeköy ilçesinde çevre kirliliğinin ne demek olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bugün oradaki azot sanayisinden ve farklı tesislerden kaynaklanan hava kirliliği maalesef bu ilçemizi Türkiye'nin en kirli ilçeleri arasına sokmaktadır. Dolayısıyla ben bu sorunun da sizlerin gayretleri ve yardımlarıyla çözüleceğini ümit ediyorum. " dedi.

SAMSUN-SİVAS (KALIN) DEMİRYOLU

Samsun'un demir yolu meselesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bedri Yaşar, "Sivas Kalın köyü-Samsun arasındaki 378 kilometrelik tren yolu -bahsetmiştim daha önce- maalesef bir türlü bitirilemedi. Altı yılda kazmanın ucuyla cumhuriyet döneminde yapılan şu demir yolunu dört yılda maalesef tamamlayamadık. Buradan arkadaşlara sesleniyorum. Tabii, bakım ve onarıma alındığı için şu anki mevcut işlevini de yapmıyor, bu manada da durdurulmuş vaziyette. Karadeniz'in, Zonguldak'tan sonra demir yoluyla bağlantısı olan tek ili Samsun. Bu demir yolunun da bir an önce yapılmasında çok büyük faydalar var. Bu konuyla ilgili de arkadaşlarımızla beraber yardımlarınızı talep ediyoruz. " dedi.

Samsun Havalimanı Sorunu

Samsun büyükşehir olduğunu, havaalanının mevcut şartlar itibarıyla modernizasyona ve yenilenmeye ihtiyacı bulunduğunu belirten Yaşar, "Diğer Anadolu şehirlerinde olduğu gibi, Samsun'un uluslararası arenaya açılabilmesi için Orta Asya'ya, Orta Doğu'ya Avrupa'ya direkt uçuşların olması lazım. Bugün Samsun'un Ankara'yla bağlantısı sadece 06.00 uçağıyla Samsun-Ankara, 23.55 uçağıyla da Ankara-Samsun. Tabii, İstanbul'a da bağlantıları var ama Samsun; biliyorsunuz, Samsun kurtaran şehirdir, cumhuriyetin temel taşlarının döşendiği şehirdir. İnşallah bu eksikliklerimizi de giderdiğimiz takdirde Samsun Türkiye'deki yerini, konumunu alacaktır; eski şanlı, şöhretli günlerine dönecektir diye ümit ediyorum." dedi.

VEZİRKÖPRÜ KANYONU

Vezirköprü Kanyonu dünyanın en güzel kanyonlarından biri olduğunu ancak sosyal tesisleri konusunda ciddi problemleri olduğunu belirten Yaşar, "İnşallah bu sosyal tesisler konusundaki problemleri de orta yerden kaldırdığımız takdirde turizmden ciddi oranda payını alacağına inanıyorum." dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 13:31
YORUM EKLE