Alexa

Bekir Bozdağ: Alparslan Türkeş'te Başkanlığı Önerdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Komisyonu’nda milletvekillerine anayasa değişiklik teklifi hakkında bilgi verdi.

Bekir Bozdağ: Alparslan Türkeş'te Başkanlığı Önerdi

Anayasa Komisyonu’nda milletvekillerine anayasa değişiklik teklifi hakkında bilgi veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; Türkiye’nin ilk anayasası olan 1921 Anayasası Kurtuluş Savaşı yıllarında yürürlüğe konmuş bir anayasa olduğunu Atatürk ve arkadaşları kurtuluş savaşı verirken ‘bunu bir tarafa koyun’ demediğini belirtti.

TERÖRÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEKTİR

1924 Anayasası Kurtuluş Savaşı’ndan hemen sonra, Türkiye’nin çok darda ve zorda olduğu dönemde Türkiye’nin önünü açmak istikametini tayin etmek ve ileri taşımak için konduğunu belirten Bozdağ; 1921 Anayasası o dönemde son derece önemli büyük bir reformdur, tarihi bir adımdır, o şartlarda yapılmıştır. Türkiye’nin bugünkü şartları her zamankinden daha iyi bir noktadadır. O nedenle bunları görüşmek bizim vazifemizdir. Biz terör olaylarına göre devletin faaliyetlerini askıya alırsak, meclisimizin çalışmalarını durdurursak, teröre göre kendimizi ayarlamış oluruz ki, terörün ekmeğine yağ sürmektir. Terörle mücadele edecek güvenlik güçlerimiz var, devletimizin ilgili birimleri var, devletin diğer organları da vazifelerini yapacaktır. Terör Türkiye’nin rutinini ortadan kaldıramayacaktır, Türkiye Meclisiyle, yasamasıyla, yargısıyla, devletin bütün organlarıyla çalışmalarını sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

ALPARSLAN TÜRKEŞİ'İN BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ÖNERDİĞİNİ GÖRÜYORUZ

İktidara gelmiş bütün partiler, hatta iktidara gelmemiş siyasi partilerde programlarına anayasa değişikliğini koyduğunu belirten Bozdağ, 80’li yıllarda Turgut Özal iktidarda, başkanlık sistemi önermiş. Sayın Demirel kişiye sistem yerleştirmiş, daha sonra cumhurbaşkanlığı sırasında o da sistem değişikliği önermiş. Yine AK Parti iktidarlarına baktığımızda, o da sistem değişikliği önermiş. Geçmiş dönemlerde iktidar ortağı olmuş Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucu lideri merhum Alparslan Türkeş başkanlık sistemini Türkiye’ye önerdiğini görüyoruz. Sayın Necmettin Erbakan o da başkanlık sistemini önerdiğini görüyoruz. Türkiye’de hükümet sistemi tartışması, bugünün tartışması değildir, onlarca yıllık süre gelen tartışmadır. Türkiye’nin sistem değişikliğine ihtiyacı olduğu açıktır. Çünkü Türkiye’nin siyasi istikrar doğuran, güçlü iktidar kuran, hızlı karar alan ve hızlı adım atan yapısal değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduğu açıktır. Sayın Bahçeli’nin yaptığı4 tarihi çağrı, Türkiye’nin önünü açacak büyük bir değişimi ve dönüşümü sağlayacak sürecin başlangıcı olmuştur” şeklinde konuştu. 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 23:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
samsunlu,
samsunlu, - 3 yıl Önce

6 sosyal dilimden oluşan mecliste önermişti başkanlığı önerirken onu neden gündeme getirmiyorsunuz bektaşi gibi davranıyorsunuz meşhur hikayedir, bektaşi bir gün kuranda namaz kılmak yok demiş, bunun üzerine göster demişler, o kuranı açmış parmağını basmış okumuş "namaz kılmayın" yazıyormuş, parmağı kaldırınca ise "alkolü iken namaz kılmayın" yazıyormuş, birileride rahmetlinin başkanlık görüşlerini hemen önüne parmak koyarak okuyor bektaşi misali...