Alexa

Bozdağ'dan Flaş Açıklama...

Başbakan Erdoğan'ın dün akşam İran ziyareti öncesi sinyalini verdiği 'Özel Yetkili Mahkemeler'in kapatılmasına ilişkin yol haritası belli oldu

Bozdağ'dan Flaş Açıklama...
banner327

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. 

Özel Yetkili Mahkemeler, Meclis tatile girmeden önce kaldırılıyor.

Düzenlemeden kesinleşen davalar etkilenmeyecek. Devam eden davalarda ağır ceza mahkemelerine gidecek.

Bozdağ, "Terörle Mücadele Kanunu'na göre görev yapan mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin yasal düzenlemeyi Meclis tatile girmeden meclise getireceğiz" dedi. Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemelerin ellerindeki davalar tamamlanana kadar görev yapacaklarına ilişkin geçici maddeyi de kaldırdıklarını da belirtti.

Avukatlık mesleğinden geçiş yapan hakim ve savcı adaylarının kura çekme töreni MEB Şura Salonunda yapıldı.
 
BOZDAĞ: TARİHİ BİR ADIM ATIYORUZ
 

 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, törende yaptığı konuşmada, tarihi bir adım atarak Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli mahkemeleri kaldıracaklarını bildirdi.
 
Yeni bir adım attıklarını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:
 
O GEÇİCİ MADDE DE GİDİYOR
 
"TMK 10 ile görevli mahkemeleri kaldırıyoruz. TMK 10. maddeye göre imtiyazlı olan soruşturma ve kovuşturma usulünü kaldırıyoruz. CMK 250. maddesine göre kurulmuş görevli mahkemeleri kaldıran düzenleme ile beraber geçici bir madde düzenlemiştik ve o zaman bu mahkemelerde görülen davaların, davalar sona erinceye kadar devamına imkan sağlayan bir geçici madde koymuştuk. Bu geçici maddeyi de yürürlükten kaldırıyoruz. Ağır ceza mahkemelerindeki bu üçlü ayrıma son veriyor, savcılar ve hakimler arasındaki farklı soruşturma ve kovuşturma usullerine son veriyoruz. Hukuk devletinin gereği olarak bugüne kadar yapmamız gerekirken bazı nedenlerle yapamadığımız tarihi bir adımı önümüzdeki günlerde atacağız. 
 
MECLİS TATİLE GİRMEDEN OLACAK
 
Kanunu Meclis'e gönderiyoruz, seçim nedeniyle Meclis tatile girmeden önce de bu yasal düzenlemeyi yapacak. TMK 10 ve CMK 250'ye göre görevli mahkeme uygulamasına, bunlara ilişkin soruşturma ve kovuşturma usullerindeki farklılıklara son veriyoruz. Bu da hukuk devleti bakımından son derece önemli, tarihi bir adımdır diye düşünüyoruz.".
 
 
Esra Alus'un analizine göre TMK ortadan ortadan kalktığı zaman cezalarda uygulan alt ve üst sınırla ilgili yaptırımlarda ortadan kalkacak. Devam eden davalar ağır ceza mahkemelerine gidecek. TMK'da  belirlenen 10 yıl olan tutukluluk süresi 5 yıla inecek. Bu da pek çok tahliyenin önünün açılmasına işaret ediyor...
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 16:30
YORUM EKLE