Bu konutları TOKİ yaptı

Ankara’dan karayolu ile Samsun’a gelen Kılıçdaroğlu, partililer tarafından şehir girişinde karşılandı. Karşılamanın ardından CHP Samsun İl Başkanlığı’na geçen Kemal Kılıçdaroğlu’na burada sel hakkında teknik bilgi verildi.

Siyaset 05.07.2012, 20:01 05.07.2012, 20:10
Bu konutları TOKİ yaptı

 Ankara’dan karayolu ile Samsun’a gelen Kılıçdaroğlu, partililer tarafından şehir girişinde karşılandı. Karşılamanın ardından CHP Samsun İl Başkanlığı’na geçen Kemal Kılıçdaroğlu’na burada sel hakkında teknik bilgi verildi.

'BU KONUTLARI TOKİ YAPTI'
Kılıçdaroğlu, selin yaşandığı Canik ilçesine hareket etti. Sel bölgesini TOKİ konutlarından incelemeye başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çevredeki vatandaşların şikayetlerini dinledi. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, TOKİ yetkililerin, "konut yapılmasaydı daha çok insan ölebilirdi" yolundaki savunmalarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğllu, "Derenin yerine dolgu alanı yapılmış. TOKİ konut yapmasaydı daha az insan ölürdü diye bir mantık olur mu? Bunu söyleyen bir kişinin kamu görevlisi olup olmadığı tartışma konusu olur. Daha az insan ölsün diye konut yapılır mı? Siz vatandaş dere yatağına ev yaptığı zaman suçluyorsunuz, şimdi aynı işi devlet yaparsa, TOKİ yaparsa kimi suçlayacağız? Bunları vatandaş yapmadı. TOKİ yaptı, devlet yaptı” dedi.


BAŞBAKAN'A ÇAĞRI
Başbakan Erdoğan'ın olayda ihmali bulunan sorumluları görevden alması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “O zaman Sayın Başbakan'ın bu işleri yapan ilgiliyi görevden alması lazım. Siz dere yatağında bodrum katında insanların oturmasına izin veriyorsunuz. İnsanlar burada iskan alıyor. Siyasi otoritenin sorumluluğu vardır burada. Burada can kaybı var, ilgililer görevden alınmalı” diye konuştu.'AKLIM ALMIYOR'
Çevredeki vatandaşların şikayetlerini dinleyen Kılıçdaroğlu, “Vatandaşlar, çevrede düzenleme yapılmadığını söylediler. Bodrum katlarının kapıcılara bırakılması ayrı bir dram. Teknik olarak bilgi aldık. Burası eski bir çöp, dolgu alanı. Dolgu alanına nasıl insanlar konut yaparlar akıl mantık alacak şey değil” şeklinde konuştu.YAŞLI KADININ ELİNİ ÖPTÜ
Kılıçdaroğlu TOKİ konutlarında selden mağdur olan yaşlı bir kadının elini öperek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Kılıçdaroğlu daha sonra sele maruz kalan şehit Umut Bulut’un (21) evini ve Lovelet AVM'yi de ziyaret etti.

CHP YARGIYA GİDİYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun'da 10 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili 'O insanların ölümünden, o insanların orada oturmasına izin veren, ruhsat veren yöneticiler sorumlu. Biz hukukçularımızı devreye koyduk' dedi.

Kılıçdaroğlu, "Bodrum katlarını imara açan yöneticilerin sorumluluğu var. O insanların ölümünden, o insanların orada oturmasına izin veren, ruhsat veren yöneticiler sorumlu. Bu sorumluluğun bilincinde olarak biz de hukukçularımızı devreye koyduk, bakın bakalım dedik, o insanların haklarını korumak için onlara hukuki destek verebilir miyiz diye? İl başkanımız burada gönüllü hukukçu arkadaşlarla beraber bu çalışmayı başlattılar. Onların haklarını elbette aramamız gerekiyor. Sadece can kaybı olan aileler değil, eşyası tümüyle neredeyse yok olan, büyük tahribata uğrayan evler var. Onların da tabi alacakları, hakları olması lazım. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız."diye konuştu.
Yorumlar (1)
selman 9 yıl önce
toki' yi kimse kötülemesin o kadar inşaat yapıyor hep olumsuzlukları göstermeyin bak kayaşehiride toki yaptı
http://kayasehiristanbul.net/kayasehir-fotograflari-mayis-2012/