'Bu malzemeden yeni Türkiye çıkmaz'

HDP Şanlıurfa 1. sıra adayı Osman Baydemir, "Firavunluğu, Nemrutluğu maldan çalarak zenginleşenlerde aramak lazım. Aşırı merkeziyetçilerde aramak lazım. Benden habersiz kuş dahi uçamaz diyen fanilerde aramak lazım."dedi.

Siyaset 13.04.2015, 12:00 13.04.2015, 12:10
'Bu malzemeden yeni Türkiye çıkmaz'
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa’da düzenlenen mitingte konuşan HDP Şanlıurfa birinci sıra adayı Osman Baydemir, hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklendi. Baydemir sandık güvenliği vurgusu yaptı.

Baydemir,: "Firavunluğu, Nemrutluğu maldan çalarak zenginleşenlerde aramak lazım. Aşırı merkeziyetçilerde aramak lazım. Benden habersiz kuş dahi uçamaz diyen fanilerde aramak lazım. Kibrin ve gücünün esiri olan yöneticilerde aramak lazım. Demokrasi halkın temsilde adalet ihtiyacının önündeki en büyük Nemrudi uygulama baraj uygulamasıdır. Rıha tüm Nemrudi uygulamaları da baraj uygulamasını da Allah'ın izniyle yerle bir edecektir."

Baydemir, hiçbir zulmün sonsuza dek sürmeyeceğinin altını çizdi.

Suriye politikasında hükümete yüklenen Baydemir, ölen her vatandaşın vebalinin hükümetin boynunda olduğunu söyledi.

Türkiye halklarına, 30 yıllık çatışma sürecinin, tıpkı Ağrı’daki gibi manipülasyonların sonucu olduğunu kaydeden Baydemir, kamu kurumlarına da "Sizler devletin kuruluşlarısınız herhangi bir partinin organı değilsiniz. Bağımsız kalmak sizlerin ahlaki ve hukuki sorumluluğunuzdur. Bir kez daha zinhar trafoya kediler girmemeli." diye seslendi.

‘MOTORUN SUYUNU KAYNATTIN’


Baydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık sistemi ile ilgili ifade ettiği 'Bu motor bu kasaya küçük geliyor' ifadesine de karşılık verdi. Baydemir, şunları söyledi: "Saraylı buyurmuş bu motor bu kasaya küçük geliyor. Mesele motorda değil kurban, sen suyu kaynattın, motorun suyunu kaynattın. 14 yıllık iktidarında sadece suyu kaynatmadın, debriyaj boşalmış, fren patlamış bu kamyonun nereye çarpacağı belli değil. Bu malzemeden yeni Türkiye çıkmaz. Ne diyor Urfalılar, eski kumaştan 40 düğmeli yelek çıkmaz. AKP’den de yeni Türkiye çıkmaz. Sayın Cumhurbaşkanı Urfa’dan haberin olsun, bu millet milli şeften, şeflikten çekti çekeceği kadar. Yeni bir milli şefe ihtiyaç duymaz."


Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu