Bu tehditlere karnımız tok!

DBP’nin 3. Olağanüstü Kongresinde konuşan DTK Eş Başkanı hatip Dicle, ‘Öcalan’a özgürlük verilerek yeni bir süreç başlatılmalıdır.'dedi.

Siyaset 24.08.2015, 01:42 24.08.2015, 02:26
Bu tehditlere karnımız tok!

DBP’nin 3. Olağanüstü Kongresi, Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Son zamanlarda çok konuşulan ve tutuklamalara kadar giden ‘Özerlik İlani’nın merkezi durumunda olan DBP’nin 3. Olağanüstü Kongresinde konuşan DTK Eş Başkanı hatip Dicle, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki çatışmaların sona ermesi için ateşkes çağrısında bulundu. Dicle, ‘Öcalan’a özgürlük verilerek yeni bir süreç başlatılmalıdır. Aksi takdirde bu durum bu savaş konseptinin sahiplerini de boğacak’ diyerek tehtidlerle dolu açıklamalarını sürdürdü.

Eski HDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise konuşmasında Bölgedeki bazı belediye başkanlarının gözaltına alınması ve tutuklanmasına karşı “Bu tutuklamalar bizi korkutamaz. Kürdistan halkının onuruyla oynarsanız o zaman yaşanan çatışmanın derinleşeceği ortadadır. Ateşle oynamasınlar” diyerek Dicle’nin konuşmasını destekledi.

Kongrenin açılışında konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, birlikte yaşamasının imkanı ve şansının kalmadığını savunarak çok açık olarak ‘özerkliğin’ son çare olduğunu belirterek; ‘demokratik özerklik ve öz yönetimi gündeme getirenlere savaş ve tehdit dili kullanmak yerine, bunun Türkiye barışı için son çare ve son umut olduğunun farkında olunması gerektiğini’ kaydetti. 

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım da Kürtlerin tarihsel geçmişini anlattı. Mevcut yönetimin Kürt halkının kendini yönetme hakkını görmezden geldiğini iddia etti.

 

Yorumlar (0)
banner442