Bunun Adı 'Çin Modeli' Değildir

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, TBMM Genel Kurulunda 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin tümü üzerinde şahsı adına konuştu.

Siyaset 18.12.2021, 11:26 18.12.2021, 12:12
Bunun Adı 'Çin Modeli' Değildir

TBMM Genel Kurulunda 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin tümü üzerinde şahsı adına söz alan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Medyada yer alan "Çin Modeli" ifadelerini değerlendirerek: "Bunun adı 'Çin modeli' değildir, bunun adı 'Türkiye modelidir.' dedi. Sarıeroğlu; Nasıl geçmiş dönemlerde 'Kore mucizesi', 'Japon mucizesi', 'Alman mucizesi', 'İrlanda mucizesi' denilmişse tüm dünyanın iki yıldır içinden geçtiği bu süreçten Türkiye kendi kurallarıyla, kendi yol haritasıyla çıkacağını söyledi.

Sarıeroğlu, 2022 bütçesinin "Türkiye için yeni bir sıçrama oluşturacak kalkınma bütçesi" olduğunu söyleyerek, Dünyanın geçmişte yaşanmadığı kadar farklı bir dönemden geçtiğine işaret etti. Sarıeroğlu, "Ticaretin, çalışma şekillerinin, eğitimin, bireysel ilişkilerin hayata dair ne varsa her şeyin değişimden geçtiği, kuralların yeniden yazıldığı, dengelerin yeniden oluştuğu yeni ve farklı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçten dünyada etkilenmeyen ne bir ülke ne kurum ne de birey bulunmaktadır." diye konuştu.

BUNUN ADI ÇİN MUCİZESİ DEĞİLDİR

Jülide Sarıeroğlu, Türkiye'nin bu dönemden fırsatlarla çıktığını belirterek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bunun adı 'Çin modeli' değildir, bunun adı 'Türkiye modelidir.' Nasıl geçmiş dönemlerde 'Kore mucizesi', 'Japon mucizesi', 'Alman mucizesi', 'İrlanda mucizesi' denilmişse tüm dünyanın iki yıldır içinden geçtiği bu süreçten Türkiye kendi kurallarıyla, kendi yol haritasıyla çıkacak ve inşallah gelecek dönemde bu da 'Türkiye mucizesi' olarak anılacaktır. Bizim yol haritamız belli, atacağımız adımlar belli. Birileri hamaset peşinde olabilir, mutfaktan videolar çekerek mesaj verme kaygısı içerisinde olabilir. Biz işimizi yapıyoruz, yolumuza devam ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2008 yılında küresel finans krizinin Türkiye'yi teğet geçeceğini söylediğini anımsatan Sarıeroğlu, "Bugün çıkan sesler o dönemde de çıkmıştı. Türkiye'yi umutsuzluğa, karamsarlığa hapsetmeye yönelik girişimler söz konusu olmuştu ama sonunda ne olduğunu gördük. O dönem yaşanan küresel finans krizi Türkiye'yi teğet geçti; Türkiye o süreçten de fırsatlarla, güçlü atılımlarla çıktı ve yoluna devam etti. Bu dönem de inşallah tüm vatandaşlarımızı kucaklayacak politikalarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Asgari ücretin hayırlı olması temennisinde bulunan Sarıeroğlu, emeklilere yönelik de bir çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)