Çavuşoğlu'ndan Sert Cevap; Türk Askerini Hiç Kimse Durduramaz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esad güçlerinin Afrin’e gireceğine ilişkin açıklamaya, “Rejim YPG’yi korumak için girerse, bizi, Türkiye'yi, Türk askerini kimse durduramaz” şeklinde cevap verdi.

Siyaset 19.02.2018, 20:08 19.02.2018, 20:51
Çavuşoğlu'ndan Sert Cevap; Türk Askerini Hiç Kimse Durduramaz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Devlet Televizyonu’nun Esad güçlerinin Afrin’e gireceğine ilişkin açıklamasına, “Rejim YPG’yi korumak için girerse, bizi, Türkiye'yi, Türk askerini kimse durduramaz” dedi


Suriye Devlet Televizyonu tarafından yapılan habere yanıt veren Çavuşoğlu, Ürdün’de düzenlediği basın toplantısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin saatler içinde Afrin’e gireceği iddialarına, “Rejim YPG’yi korumak için girerse Türk askerini kimse durduramaz” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, "Biz başından beri net bir şey söylüyoruz. Bizim Zeytin Dalı operasyonumuzun hedefi belli. Teröristleri yok etmek. Fırat Kalkanı’yla DEAŞ’ı temizledik. Afrin bölgesinde Türkiye’ye tehdit oluşturan YPG’yi temizlemek için operasyon başlattık. Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda vurgumuzu yapıyoruz. Rejim buraya girer mi girmez mi girerse ne için girer bu önemli. Rejim buraya YPG/PKK'yı temizlemek için girerse problem yok. YPG’yi korumak için giriyorsa, bizi, Türkiye'yi, Türk askerini kimse durduramaz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün ziyareti kapsamında Ürdünlü Mevkidaşı Ayman Al Safadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki son bir yıl içinde ikili ilişkilerin ivme kazandığını, karşılıklı ziyaretlerin sayısının en üst düzeyde ve bakanlar düzeyinde artmaya başladığını belirten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ürdün ziyareti Kral 2. Abdullah’ın Türkiye’yi iki kez ziyaret etmesi ileride yapılacak görüşmelerin ikili ilişkilere ivme kazandırdığının altını çizdi.

İki bakanlık arasında siyasi istişare mekanizması kurma konusunda mutabık kalındığını belirten Çavuşoğlu, “Üst düzey kıdemli memurlarımız tarafından tüm bu ziyaretlerin imzalayacağımız anlaşmalarımızın, İmzaladığımız anlaşmaların uygulamasının takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Ürdün’ün ve Ürdün halkının Türkiye için kardeş ülke olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Dün akşam Büyükelçilik rezidansında çok sayıda vatandaşlarımızla görüştük, tanıştık. Karma evlilikler var. Burada yaşamaktan vatandaşlarımız çok mutlu. Kültürümüz aynı tarihimiz ortak. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bura da mutlu olması bir sürpriz değil. Çok sayıda öğrencimizin özellikle Arapça öğrenmek için ve üniversitede okumak için Ürdün’ü tercih ettiğini görmekten ayrıca mutluyuz. Akademisyenlerimiz, hocalarımız, iş adamlarımız, mühendislerimiz, TİKA’mız, Yunus Emre Kültür Merkezi’miz Maarif Vakfımız bir çok özel sektör ve devlet kurumları burada Ürdün’de var. Biz bundan mutluluk duyuyoruz”dedi.


Ürdün’de bölgesel konularda görüş ayrılığı yaşanmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Hatta tamamen görüş birliğimiz var. Kudüs konusunda da ABD’nin aldığı bu yanlış karar konusunda da görüşlerimizin ve çabalarımızın ne kadar ortak olduğunu herkes gördü. Önce İstanbul’da İslam zirvesini gerçekleştirdik. Kral 2. Abdullah’ın bu zirveye katılması çok anlamlıydı. Çünkü bu kutsal mekanların bekçisi Ürdün’dür, majesteleri Kral 2. Abdullah’tır. Bu çabalarımız daha sonrada devam ettirdik. BM Genel Kurulunda aldırdığımız kararla bu kararın hukuk dışı olduğunu bir kere daha gösterdik. Bundan sonra bu davayı sahiplenmemiz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Suriye konusunda, Irak konusunda yine görüşlerimiz aynı. Biz buralarda barış huzur istiyoruz. Bu ülkelerin sınır bütünlüğünü destekliyoruz. Komşu ülkeler olarak bizim başka hiçbir gizli ajandamız yok. Bu ülkelerin yeniden inşası için çözüm olduktan sonra yine birlikte çalışacağımızı söylemek istiyorum” dedi.

Esad güçleri Afrin'e giriyor


Terör örgütü PYD/YPG'nin Esad yönetimiyle anlaştığı ve rejime bağlı güçlerin bugün Afrin'e gireceği bildirildi.
Beşşar Esad rejimi ile terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında anlaşma sağlandı. Buna göre Şeyhu Belu bölgesinde bulunan rejim güçlerinin bugün terör örgütü PYD/YPG kontrolündeki Afrin'e girmesi bekleniyor.

Yerel kaynaklar, PYD/YPG elinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) silahlarının rejim güçlerine geçebileceğini bildirdi. PYD/YPG'nin Afrin çekilip çekilmeyeceğine dair bir bilgi paylaşılmazken, Esad güçlerinin Afrin'i Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'na karşı savunacağı öne sürüldü.

Öte yandan TSK tarafından Suriye'nin Afrin bölgesindeki terörist yapılanmalara yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kararlılıkla devam ediyor

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)