Alexa

Celal Adan: "ABD'ye karşı neden sessizsin? "

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan: "Türkiye, tarihiyle, kültürüyle ve jeopolitik varlığıyla bu coğrafyanın sesi ve vicdanı olmak durumundadır" ... "Mısır'a 'uzaktan işaret çakarak değil, işaret vererek' yardımcı olunabilir." dedi.

Celal Adan:
 MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Türkiye, tarihiyle, kültürüyle ve jeopolitik varlığıyla bu coğrafyanın sesi ve vicdanı olmak durumundadır" değerlendirmesi yaptı. 
Adan, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da yaşanan katliamı, insanlık ve vicdan adına kabullenmelerinin, makul ve mazur görmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Her kim bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş sayılır" diyen bir dinin, anlayışın ve kabullenişin temsilcileri olduklarını ifade etti. 

Mısır'da katledilen her insanın acısını yüreklerinde taşıdıklarını dile getiren Adan, darbe sonrası olup bitenlere ilişkin, aklı selim, tutarlı, kimseye yaranma kaygısı gütmeden, doğruları açıkça ortaya koyan, insanlık ve vicdan temelli bir politikanın takipçisi ve sözcüsü olduklarını bildirdi.

Mısır'ın bir batağın ve kaosun içinde olduğuna işaret eden Adan, bu kaosta baştaABD olmak üzere, Afrika'da ve Ortadoğu'da kendi lehlerine birtakım dengeleri gözeten birçok ülkenin vebali bulunduğunu vurguladı.

Adan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye, tarihiyle, kültürüyle ve jeopolitik varlığıyla bu coğrafyanın sesi ve vicdanı olmak durumundadır. Oysa AKP Hükümeti sadece tribüne oynayarak, hiçbir somut adım atmayarak, tutarsız ve sonuçsuz bir dış politikayla günü idare etmektedir.Mısır'daki kan gölünden dahi kendi iç politikasına malzeme çıkarmaya çalışmak demokrasi takiyyeciliğinden başka bir şey değildir. Mısır'a 'uzaktan işaret çakarak değil, işaret vererek' yardımcı olunabilir. Ortalarda 'dünya lideri' etiketiyle dolaşmanın da Mısır'a bir faydası yoktur. Madem dünya liderisin, madem bölgenin ağabeyisin, göster liderliğini, göster ağabeyliğini. ABD'ye de iki çift laf ediver. ABD'ye Mısır için çağrıda bulun. Her ülkeyi karşına alırken ABD'ye karşı neden sessizsin? Bilmediğimiz bir gizli ajandandan veya eşbaşkanlık dediğin şeyin sana yüklediği bir durumun mu tezahürüdür bu sessizlik? Ortalarda Hz. Musa'dan örneklerle gezinmenin bir anlamı yoktur. Hz. Musa örneklerini hak etmek ve mazlumların sesi olmak için önce USA'nın ağzının içine bakmaktan vazgeçmen gerekir."
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 18:07
YORUM EKLE

banner325