banner434

banner433

Cemil Çiçek Yeniden Başkan

TBMM Başkanlık seçiminde üçüncü tur oylama tamamlandı. AKP Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, 299 oy alarak yeniden TBMM Başkanı seçildi.

Siyaset 03.07.2013, 01:05 03.07.2013, 01:16
Cemil Çiçek Yeniden Başkan

 Milletvekili Cemil Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal yarıştı.

Milletvekilleri, illerin alfabetik sırasına Meclis Başkanı'nı seçebilmek için gizli oy kullandı.

İLK TUR SONUCU

TBMM Genel Kurulu'nda, birinci turda, Meclis Başkanı adaylarından hiçbiri, üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'ye ulaşamadı.

İlk turda, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 292 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 108 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 51 oy aldı.

İKİNCİ TUR SONUCU

TBMM Genel Kurulu'nda, ikinci turda da Meclis Başkanı adaylarından hiçbiri, üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'ye ulaşamadı.

İkinci turda, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 294 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 110 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı.

ÜÇÜNCÜ TURDA SEÇİLDİ

Üçüncü tur oylamada 299 oy alan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, 2. kez Meclis Başkanı seçildi.

BAŞKANLIK SEÇİMİ NASIL YAPILIYOR?

TBMM iç tüzüğüne göre ilk oylamada 367 oy alması gerekiyor. Buna ulaşılamadığı takdirde ikinci tur oylamaya geçiliyor. İkinci turda da üçte iki çoğunluk sağlanmazsa 3. tur oylamaya geçiliyor. Adaylar bu turda salt çoğunluğun (276) sağlanması gerekiyor.  Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday dördüncü tura katılıyor. Bu oylamada en fazla oy alan üye, TBMM'nin yeni Başkanı seçiliyor.

Yorumlar (0)