Cezaevleri Doluluk Oranı, Tutuklu ve Mahkum Dağılımı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, son 5 yılda 94 ceza infaz kurumunun inşa edildiğini ve ülkede toplam ceza infaz kurumu sayısının 355 olduğunu açıkladı. 

Siyaset 18.07.2020, 18:05 18.07.2020, 18:36
Cezaevleri Doluluk Oranı, Tutuklu ve Mahkum Dağılımı

"Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, son 5 yılda 94 ceza infaz kurumunun inşa edildiğini ve ülkemizde toplam ceza infaz kurumu sayısının 355" olduğunu açıkladı."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine ülkemizdeki cezaevleri ile tutuklu ve hükümlülerin istatistiki verilerinin açıklanmasını istemişti.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesindeki sorular şöyle idi:

  1. 2019 yılı haziran ayı sonu itibariyle cezaevlerinde tutuklu ve mahkûm dağılımı sayısı ne kadardır? 
  2. 2019 yılı haziran ayı sonu itibariyle cezaevlerinde bulunan mahkûmların cinsiyetlerine ve işledikleri suçlara göre dağılımı nasıldır?
  3. Ülkemizde 2019 yılı haziran ayı sonu itibariyle suç gerekçeleri dağılımında ilk on suç içeriği nedir? Ülke genelinde bulunan cezaevi sayısı ne kadardır?
  4. Ülkemizde son on beş yılda kaç cezaevi yapılmıştır? Yapılması planlanan cezaevi var mıdır?
  5. Ülkemizde bulunan cezaevlerinin doluluk oranları nedir?

Önergeye cevap veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ceza infaz kuramlarımızın fizikî yapısı ve hükümlü rehabilitasyonu alanında çağdaş standartlar yakalandığını belirterek,“Ceza infaz kuramlarında meydana gelen kalabalıklaşma sorununu çözmek ve modem ceza infaz kuramlarının sayısını artırmak üzere, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler Minimum Cezaevi Standartlarına uygun yeni ve modern infaz ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte kurumların inşa edilerek hizmete açılması; çağdaş infaz rejimine uygun olmayan, fiziki olarak ekonomik ömrünü dolduran ve yeterli eğitim ve iyileştirme çalışmalarına elverişli durumda bulunmayan kurumların da kapatılması öngörülmüştür” dedi. 

Bakan Gül, "infaz kuramlarında barındırılan 232.342 hükümlü ve 48.752 tutuklu bulunmaktadır” açıklamasında bulundu. Ayrıca, son 5 yılda muhtelif tipte 94 adet ceza infaz kurumunun inşa edilerek hizmete açıldığı ve 08/10/2019 tarihi itibariyle 355 ceza infaz kurumunun bulunduğunu belirtti.

SORU ÖNERGESİNE CEVAP

Bakan Cevabı (1).pdf

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442