CHP'li Akcagöz: Tecavüz Meşrulaştırılamaz!

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, AKP, faille mağdurun evlenmesi durumunda, cinsel istismar suçunu rafa kaldıran bir yasal düzenlemeyi TBMM gündemine getirdiğini belirtti.

Siyaset 18.11.2016, 13:45
CHP'li Akcagöz: Tecavüz Meşrulaştırılamaz!
CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz yaptığı yazılı basın açıklamasında, TBMM'de AKP Milletvekillerinin oylarıyla gündeme alınan  kanun önerisine göre, cinsel istismar suçunun faili, mağdurla evlendiği takdirde, cezaevine girmekten kurtulacağını söyledi.

Bunun kabulünün mümkün olmadığını belirten Akcagöz bunun,  "cinsel istismar ve tecavüz fiillerine davetiye çıkarmak demektir. Tecavüzcüyü aklayan bir yasal düzenleme asla kabul edilemez. Tecavüz meşrulaştırılamaz. Her ne kadar 16 Kasım tarihinden önceki eylemlerin baz alınıldığı savunulsa da, yapılacak olan düzenlemeyi aklamaya yetmez. "

Akcagöz açıklamasını şöyle sürdürdü:

AKP iktidara geldiğinden bu güne, kadının onuru ve itibarı sürekli zedelenmekte, kadın toplumda adeta ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Bu yasal düzenleme de kadının onurunu ve itibarını hiçe sayan bir düzenlemedir. Samsun'daki tüm kadın örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini, tecavüzcüyü koruyan bu düzenlemeye karşı tavır almaya çağırıyorum. AKP kadın kolları da tecavüzü adeta meşru kılan bu uygulamaya karşı tepki göstermelidir. Yangından mal kaçırır gibi gündeme alınan bu öneri sayesinde 4 bin tecavüzcünün tahliye edileceği konuşulmaktadır. Bunun vebali, AKP'nindir. Bu yasa önerisini gece yarısı TBMM kuruluna taşıyan ve alelacele gündeme alan AKP'yi Samsun halkına şikayet ediyorum. Öneri derhal geri çekilmeli, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ve 25 Kasım kadına yönelik şiddet ile mücadele günü öncesinde TBMM'ye yapılan bu dayatmadan vazgeçilmelidir.  
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu