Alexa

CHP'li Gök'ten Meclis Tatiline Tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclisin tatile girmesine tepki göstererek; "Bu karar yok hükmünde bir karardır. Sahte, mükerrer oylarla tanzim edilen bir kararın geçerliliği yoktur" dedi.  

CHP'li Gök'ten Meclis Tatiline Tepki!

CHP Grup Başkanvekili Gök, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Gök, TBMM’nin 7 Şubat’a kadar tatile girmesine ilişkin AK Parti grup önerisinin Meclis’te yapılan oylamasında Anayasa ve iç tüzüğe aykırı durumla karşı karşıya kaldığını öne sürdü. 

TBMM’de  milletvekillerinin mükerrer oy kullanmasına tanık olduklarını iddia eden Levent Gök, “Anayasa'nın 96. maddesine göre Meclisimizin toplantı yeter sayısı, milletvekili sayısının üçte biridir, yani 184 kişidir. Bu Anayasa’nın amir hükmüdür. Dünkü AKP grup önerisinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin talep etmesi üzerine, yapılan oylamada iktidar partisinden 157’sinin elektronik sistemle oy kullandığı, 9’unun pusula gönderdiği belirlenmiştir. Bu oylama sonucu açıklanmadan önce Divan Katibi Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’nün, mikrofonlardan duyulduğu gibi, oturumu yöneten Ayşenur Bahçekapılı’ya hitaben ‘Sayın Başkan elektronik sistemle oy pusulalarını karşılaştırın’ uyarılarına rağmen, Ayşenur Bahçekapılı’nın hızlıca bir şeklide buna riayet etmeden hem elektronik hem de kendisine verilen pusulaları birleştirmek suretiyle bulduğu rakamı ilan etmesiyle toplantı yeter sayısının var olduğunu ifade etmiş, hemen akabinde AKP grup önerisini oylatmak suretiyle Meclis'in tatil edildiğini duyurmuştur” dedi.

Levent Gök, konuya ilişkin  yaptığı açıklamada şöyle devam etti:

BU KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

“Yaptığımız incelemede 5 AKP milletvekilinin aynı zamanda hem elektronik sisteme girdiği hem de yazılı pusula gönderdiği tespit edilmiştir. 5 AKP milletvekili mükerrer oy kullanmıştır. Bu 5 mükerrer oy düşüldüğünde toplantı yeter sayısının o anda 161 kişi de kaldığı açıkça görülmektedir. Bu açık tabloya rağmen, AKP grup önerisinin hemen oylanması suretiyle alınan tatil kararı sakatlanmıştır. Bu karar yok hükmünde bir karardır. Sahte, mükerrer oylarla tanzim edilen bir kararın geçerliliği yoktur. Bu tablo Meclisimizin itibarına büyük gölge düşürmüştür.  AKP grup önerisi, Meclis'in tatil olması önerisi açıkladığımız bu gerekçeyle Meclis kararına dönüşmemiştir. Meclis kararına dönüşmediği için Meclisimizin bugün ve yarın toplanması gerekir. Bu tablodan TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Grup Başkanvekili Naci Bostancı’yı, rahatsız olmasına karşı görüşemedim ama görüşme talebimi ilettim, Meclis Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’a, şu anda Meclis Başkanımıza vekalet eden Ahmet Aydın’a vermek suretiyle görüşlerimizi paylaştık.” 

BÖYLE BİR KOMİSYONUN YASADA YERİ YOK

“Bu komisyonun kurulması nedeni, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan ve sayıları 80-100 bin olduğu tahmin ettiğimiz bireysel başvuruların önünü kesmek. Anayasa Mahkemesi bu konuda sıkışmış durumda. Başvurulara cevap verebilecek kapasiteyi şu anda Anayasa Mahkemesi oluşturabilmiş değil. Dolayısıyla Olağanüstü Hal ile ilgili itirazları inceleme komisyonu, Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak başvuruların engellenmesi amacıyla oluşturulmuş bir komisyon olarak gözüküyor. Komisyon 7 üyeden oluşacak. Üyelerden 3’ü Başbakan, birini Adalet Bakanı, birini İçişleri Bakanı belirleyecek, bir de Yargıtay ve Danıştay’dan birer hakim gelecek. Yani yeni bir ihdas edilen komisyon. Bu komisyon kendisine yapılan başvuruları inceleyecek. Bilgi toplayacak. Böyle bir komisyonun yasada yeri yok.” 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 15:00
YORUM EKLE

banner325