CHP'li Türkel, 19 Mayıs İlçesinde Çiftçilerle Buluştu

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, "Yıllardır tapuları verilmediği için ÇKS'ye kayıtlı olmayan çeltik üreticisi, tüccarın insafına bırakılmış" dedi. Türkel, "gelin bu ilçemize, köylümüze sahip çıkalım" diye konuştu.

Siyaset 22.09.2020, 12:22
CHP'li Türkel, 19 Mayıs İlçesinde Çiftçilerle Buluştu

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde çeltik üreticileri ile buluşan CHP İl Başkanı Fatih Türkel, "Buradaki üreticilerimiz adeta sahipsiz bırakılmış ve tüccarın insafına terk edilmiş durumda" dedi.

19 Mayıs ilçesindeki çeltik üreticilerinin büyük çoğunluğunun sahipsiz bırakıldığını belirten Türkel, İlçedeki üreticilerin atalarından miras kalmış topraklarının tapularını, yıllardır devam eden mahkemeler nedeniyle bir türlü alamadıklarını belirtti. Türkel, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Devlet babaysa evlatlarına sahip çıkacak

"Vatandaş tapularımız var, tapu kayıtlarımız var diyor ama bir türlü tapuları verilmiyor. Köylü; 60 yıldır sonuçlanmayan davalar yüzünden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bile müracaat etmiş. AİHM de Türkiye Cumhuriyeti'ni, bu hak kayıpları ile ilgili tazminata mahkum etmiş. Buradaki çeltik üreticilerimiz, tapuları olmadığı ÇKS'ye de kayıt olamıyorlar. Bu nedenle de devlet desteklerinden yararlanamıyorlar. Ürettikleri çeltiği tüccara satmak zorunda kalıyorlar. Yani burada üretici tamamen tüccarın insafına bırakılmış durumda. Devlet babaysa evlatlarına sahip çıkacak. Çocuklarının geleceğini bu araziden sağlayan yöre halkına sahip çıkacak" 

Çeltik alım fiyatlarını da eleştiren Fatih Türkel, Ondokuzmayıs ilçemizde Osmancık ve Baldo tipi pirinç üretildiğini, 3 lira 60 kuruş gibi bir taban fiyatı, maliyetleri kurtaran bir fiyat olmadığını belirterek,  "Birileri 'dolarla mı maaş alıyorsunuz?' diyor ya; ilaç dolarla belirleniyor, yakıt fiyatlarını, gübre fiyatlarını dolar belirliyor. Çiftçi dolarla alıyor ama Türk Lirası'yla alnının terinin karşılığını alamıyor. Pandemi sürecinde gördük ki tarıma ihtiyacımız var. İthalatla bu köylüyü tehdit edenlere sesleniyorum; gelin bu ilçemize, köylümüze sahip çıkalım" diye konuştu.

FAİZ BORÇLARI SİLİNMELİ

CHP Ondokuzmayıs İlçe Başkanı Yakup Konuş ise yaptığı açıklamada şunları söyledi; "yaşanan bu sorun nedeniyle tapuları olmayan köylünün ÇKS kayıtları olmadığı için devlet desteklerinden de yararlanamadıklarını ifade etti. Konuş, "Girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle çiftçiler büyük mağduriyet yaşamaktadır. Yörükler mahallesinde arazilerimizin büyük çoğunluğu tapusuz, bu nedenle Tarım Bakanlığı'nın desteklemelerinden yararlanamıyorlar. Birçok çitçimiz Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ve Ziraat Bankası'na borçlu kalıyor.Bu nedenle tarımdan, üretimden vazgeçiyorlar. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçlarının temerrüt faizlerinin silinerek, ana borçlarının taksitlendirilmesini talep ediyoruz"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
20°
az bulutlu