CHP'li Türkel, Çarşamba Biyokütle Santralının Yer Seçimi Yanlıştır!

CHP İl başkanı Fatih TÜRKEL Ak Parti Genel başkan yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ ın Çarşamba Biokütle enerji santrali inşaatı ile ilgili yaptığı Basın da yer alan açıklamaları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Siyaset 01.06.2020, 22:04
CHP'li Türkel, Çarşamba Biyokütle Santralının Yer Seçimi Yanlıştır!

AKP Genel başkan yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ ın Çarşamba Biokütle enerji santrali inşaatı ile ilgili yaptığı basın da yer alan açıklamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP İl başkanı Fatih TÜRKEL, Çarşamba Biyokütle Santralının Yer Seçimi Yanlış olduğunu söyledi.

Çarşamba Ovasının ortasında yeralan Eğercili Mahallesinde tartışma ve dava konusu olan Biyokütle Enerji santrali için Samsun 3. İdare Mahkemesi 18 Mart 2020 tarihinde nihayi kararını vererek Samsun Valiliğinin “ÇED Gerekli Değildir” işlemini iptal ettiğini ve santral şantiyesi, vatandaşın ısrarlı tepkileri sonucunda Samsun Valiliği tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde müdürlendiğini dile getiren Türkel, "Mahkemenin kararlarından anlaşılacağı üzere Çarşamba Biyoküyle Enerji Santralının yer seçimi hatalıdır. Bizim üzerinde durduğumuz husus budur." dedi.

Samsun 3. İdare Mahkemesinin bu kararı Samsun Valiliği tarafından temyiz edildiği için yargılama Danıştayda devam ettiğini ifade eden Türkel, Ayrıca bu tesis için Samsun Büyükşehir Belediyesinin ve Çarşamba Belediyesi'nin düzenlediği imar planlarına karşı açılan davalar Samsun 3. İdare Mahkemesinde halen devam ettiğini söyledi.

"Samsun 3. İdare Mahkemesinin nihai iptal kararında; tesisin kurulacağı alanın Çarsamba Büyük Ova koruma alanı içinde yer aldıgı, "Nitelikli Tarım Alanı" olarak tanımlı oldugu ve 1.sınıf tarım arazisi vasfında oldugu belirtilmiştir. Tarım arazilerinin amaç dısı kullanımını önlemek Devletin öncelikli görevi olduğu hatırlatılmakta olup, “Bu tesiste günde 630 ton biyokütle yakılacak, 1600 metreküp yeraltı suyu kullanılacak ve 38 ton kül çıkartılacak. Bu tesis kömür ile çalısan termik santrallerden %150 daha fazla azot oksit, %600 daha fazla uçucu organik bileşenler, %190 daha fazla partikül madde ve %125 daha fazla karbon monoksit yayacak” ifadeleri yer aldığını belirten Türkel, 

"Mahkeme kararında; söz konusu biyokütle enerji santralinin Çarsamba büyük ova koruma alanı dısında inşaa edilebilecegi alternatif alanların bulundugu da vurgulnmaktadır. Ayrıca yine mahkemenin kararında “(...) sadece santralın kurulacağı alan değil, bu alanın etkileyeceği çevre ve tarımsal yapının da gözetilmesi zorunludur” denilmektedir.

Mahkemenin kararlarından anlaşılacağı üzere Çarşamba Biyoküyle Enerji Santralının yer seçimi hatalıdır. Bizim üzerinde durduğumuz husus budur.

İktidar partisi yönetici ve milletvekillerinin, mahkemelerde devam etmekte olan davaları etkilemeye dönük açıklmalarını doğru bulmuyoruz.

Bizim için önemli olan Çarşamba Ovasının korunması her türlü şirket çıkarlarının üzerinddir. Çarşamba Ovası'nda yaşamını sürdüren, tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve ülkemize hizmet eden yaklaşık 30 bin çiftçimizin geleceğini hiç bir şirket çıkarına değişmeyiz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)