CHP'li Türkel'den Vali Zülkif Dağlı'ya çağrı

Samsun'da Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 2 bin dönüm arazinin yandığı bölgede incelemelerde bulunan CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Vali Zülküf Dağlı'ya yangının kasıtlı çıkarıldığı iddialarının ciddiyetle soruşturulması çağrısı yaptı

Siyaset 19.09.2020, 21:36 19.09.2020, 21:45
CHP'li Türkel'den Vali Zülkif Dağlı'ya çağrı

Samsun'un Bafra ilçesindeki Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 2 bin dönümlük arazinin kül olmasına neden olan yangının 'kasıtlı' olarak çıkarıldığı iddiaları CHP Samsun İl Başkanlığı'nı da harekete geçirdi.

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, İl Yönetim Kurulu üyeleri, CHP 19 Mayıs ilçe Başkanı Yakup Konuş ve ilçe yöneticileriyle ile birlikte yangının meydana geldiği bölgeye gitti. Yörükler Mahallesi'nde yaşayan köylülerle birlikte yangının meydana geldiği alanda incelemelerde bulunan CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun Valisi Zülküf Dağlı'ya, yangınla ilgili kasıt iddialarının mutlaka soruşturulması çağrısında bulundu. Türkel; "Gelin buradaki yangına, buradaki doğa tahribatına hep beraber müdahale edelim" dedi.

Kuş Cenneti'nde yerinde incemelerde bulunarak, buradaki tahribatı yerinde tespit eden CHP İl Başkanı Türkel yaptığı açıklamada ise Kuş Cenneti'nde 14 Eylül akşamı çıkan ancak saatlerce söndürülemeyen yangınla ilgili 'kasıtlı çıkarıldığı' iddialarına dikkati çekti.

Burada büyük bir doğa felaketi yaşandığı gözlemlediklerini belirten Türkel, "Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 2016 yılında dünya mirası geçici listesinde girdiği ve asıl listeye girmeye aday olduğu halde, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yanlış uygulamalar sonucu dünya kültür mirası asıl listesine adaylıktan çıkarılmış. Bu güzide ovaya turizm alanları inşa edilmiş, restoranlar inşa edilmiş. Bu yangından zarar gören 2 bin dönümlük arazinin bir tarafı deniz, bir tarafı göl. Yangından zarar görmüş bu alanda turizm alanları inşa edileceği iddiaları var" dedi.

BİRLİKTE MÜDAHALE EDELİM

Fatih Türkel Yangın nedeniyle Kuş Cenneti'nİn bir bölümünde harap olmuş bir doğa söz konusu olduğunu vurgulayarak,  "İlçe örgütümüzle, yönetim kurulumuzla, milletvekillerimizle buradaki yangının sebeplerini, sonuçlarını, varsa kasıt ve kayıplarını Samsun kamuoyu gündeminde tutmaya devam edeceğiz. Başta Samsun valisine, Büyükşehir Belediye Başkanına, Samsun Milletvekillerine sesleniyoruz; buradaki kayba, buradaki yangına gelin hep beraber müdahale edelim, hep beraber masaya yatıralım. Bu şehir bizim, bu miras bizim, cennetimize hep beraber sahip çıkalım" dedi.

İDDİALAR ÇOK CİDDİ

Yangının çıkış nedeniyle ilgili çok ciddi iddialar olduğunun altını çizen Fatih Türkel, "Bu yangının birkaç noktada kasıtlı olarak çıkarıldığı iddiaları var. Bu iddiaları Samsun Valisinin dikkate almasını istiyoruz. Ayrıca savcılığın da soruşturma başlattığını öğrendik. Soruşturmayı da dikkatle takip edeceğiz. CHP olarak Samsun halkını buradaki katliamı görmeye, buradaki sıkıntıyı yerinde tespit etmeye, bizlere güç vermeye davet ediyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu