banner434

banner433

CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKEL, 3 Mayıs Rus Pazarı Açıklaması

CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKEL, Ülkemizde Covid 19 Salgını ile mücadele devam ederken Rus Pazarı Yönetim Kurulu’nun 4 Mayıs Pazartesi günü pazarı açma kararı hakkında Ak Parti Samsun Millet Vekillerine çağrıda bulundu.

Siyaset 03.05.2020, 19:15
CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKEL, 3 Mayıs Rus Pazarı Açıklaması

Rus Pazarı Yönetim Kurulu’nun 4 Mayıs Pazartesi günü pazarı açma kararı hakkında AK Parti Samsun Millet Vekillerine çağrıda bulunan CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKELMillet olarak zor günlerden geçildiğini,  koronavirüs ile millet olarak mücadele verildiğini, söz konusu mücadele tedbirleri kapsamında büyüklerin ve 20 yaş altı gençlerin evlerinde kalırken, AVM’ler berberler, kafe ve lokantalar, çay ocakları gibi işletmeler geçici süre ile kapatıldığını belirterek, "özellikle hizmet hizmet sektöründe çalışan bir sürü hemşerimiz bir çare evinde hükümetin yardımlarından deva bekler duruma gelmiş, ciddi anlamda ekonomik sıkıntı içerisine düşmüştür." dedi.

Tam bu süreçte dara düşen Rus Pazarı Yönetim Kurulu başkanı, “esnaf eve ekmek götüremez duruma geldi”  şeklinde açıklamada bulunduğunu ve bu duruma çözüm bulunamadığı için, çaresizlikten 04 Mayıs Pazartesi günü Rus Pazarı’nı tekrar açma kararı aldığını belirten Türkel, "Bu durum bize göre de çok vicdani ve insani bir gerekçe ile Rus Pazarından geçimini sağlamaya çalışan 1012 esnafın aslında bir haykırışıdır…" dedi.

Pazartesi günü Rus Pazarın açıldıktan sonra gerek Rus Pazarında çalışan binlerce kişinin gerekse pazara alışverişe gelen Samsun halkının ne kadar riske gireceğinin tasfirini  bilim insanlarının deneyimine, vatandaşların hayal gücüne bıraktıklarını belirten Türkel, "Dernek başkanı Alaadin Sayın, “Esnafımız ekmeğe muhtaç, yani açız ,yani mecburuz” diyerek tüm Samsun esnafını adına bir haykırışta bulunuyor..." ifadelerini kullanarak, Ak Parti Milletvekillerine şöyle seslendi:

Sayın AKP Milletvekilleri ;

"Biz aynı şehrin havasını soluyan, bu şehrin evlatlarıyız. Rus Pazarı esnafımızın haykırışı icra makamında olan sizleredir… Sözde esnaf kredi paketleriniz ve aranan şartlar anlaşılan esnafımızın derdine çare olmamıştır.

Hükümetin yardım dağıtım anlayışı, esnafımızın açlığına yokluğuna dokunamamıştır. Her zaman yaptığınız gibi vaat etme zamanı değil artık somut olarak bir şeyler yapma zamanı. Başta Rus Pazarı esnafına olmak üzere “evde kal” söylemiyle birlikte esnafı evde tutmanın, onları yaşatmanın gereğini yapın. Aksi taktirde Rus Pazarından Samsun’a yayılacak tehlikenin sorumlusu pazarı yokluktan açanlar değil, bu haykırışlara kulak tıkayan sizler olursunuz. Bu haykırışa kulak verin."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)