CHP Samsun İl Teşkilatında Çatlak: "Akcagöz Şov Yapıyor" İddiasına Cevap!

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak bir önceki başkan Av.Tufan Akcagöz'e Muharrem İnce’nin gözüne girmek için şov yapıyor" iddialarına cevap verdi.

Siyaset 07.07.2018, 10:28 07.07.2018, 11:09
CHP Samsun İl Teşkilatında Çatlak: "Akcagöz Şov Yapıyor" İddiasına Cevap!

CHP Samsun İl teşkilatında neler oluyor? Samsun İl Başkan yardımcısı Nuri Cömert yazılı açıklama yaparak, "Av.Tufan Akcagöz Muharrem İnce’nin gözüne girmek için şov yapıyor" iddialarına açıklık getirdi.

"Anlam Veremedik"

Nuri Cömert, yazılı açıklama yaparak, Akcagöz’ün, yenileşme adına taleplerini yönetim olarak desteklediklerini, Tufan Akcagöz’ün, kurultay delegesi olarak İl binasında açıklama yaparak, 12 yönetim kurulu üyesi ile birlikte kendilerinin de yanında olduklarını söyleyen Cömert, “İl Başkanımız Av.Tufan Akcagöz, 26 Nisan tarihinde aday adaylık süreci için görevi bıraktıktan sonra bize yönetim kurulu üyemiz Mehmet Kundak’ı işaret etti. Biz de ortak kararla kendisinden sonra onu tayin ettik. Ancak, bundan sonra kendisi hiç anlam veremediğimiz farklı tavırlar içine girdi. Bunun sebebini bir türlü anlayamadık." ifadelerini kullandı.

"Otuz binin üzerinde oy kaybettik."

Yaklaşık 3 yıldır Samsun’da oturmuş bir muhalefet çizgisi olduğunu dile getiren Cömert, "Bu çizgi 1 ay içinde tarumar oldu. Şahsım ve partim adına üzgünüm. Milletvekili aday sıralamaları belirlenirken, genel merkez İl örgütlerine görüş sordu. İl Başkanlığı, ilçe örgütlerinden ve İl yönetim kurulu üyeleri arasından, eğilimi belli eden bir çalışma yaptı. Mehmet Kundak, bunu rapor halinde Ankara’ya götürecek ve Örgütlerden sorumlu genel Başkan yardımcısı Bülent Tazcan’a verecekti. Mehmet bey, benim de orada olduğum bir zamanda, Samsun örgütünün görüşünü adeta hiç bir değere layık bulmayacak şekilde sekreteryaya bırakıp gitti. İnanın şaşkınlığını hala taşıyorum. Böyle bir şey olamaz dedim ve İl başkan yardımcısı sıfatımla genel merkezde sekretaryaya bırakılan zarfı aldım ve görüşme sıram geldiğinde Bülent Tezcan’la görüştüm. Samsun’u anlattım. Samsun’un gerçeklerinden bahsettim ama maalesef liste istediğimiz gibi olmadı. Samsun’un gerçekleri ile uyuşan bir liste ortaya çıkmadı. Milletvekili aday listesi medyaya düşünce, İl yönetim kurulu üyelerimiz ve Başkan sıfatıyla Mehmet Kundak’ın da imzasıyla genel merkeze hitaben bir yazı hazırladık. Bu yazı, bize göre tarihi bir yazıdır. Uyarımızı yaptık ama liste medyaya yansıdığı gibi çıktı. Peki sonra ne oldu? Otuz binin üzerinde oy kaybettik. Neredeyse 1 milletvekilinin aldığı oya eş değer. Biz partili olarak uyarımızı yaptık, anlattık. Genel tablo, bu süreci Mehmet Kundak’ın iyi yönetemediği yönündedir. “ dedi. 

"Hepimizden özür dilemelidir."

Mehmet Kundak’ın, eski İl Başkanı Tufan Akcagöz’e yönelik, ‘şov yapıyor’ değerlendirmesini oldukça yakışıksız bulduğunu belirten CHP Samsun İl Başkan yardımcısı Nuri Cömert, “Bu sadece Tufan Başkan’a değil, o gün açıklamaya destek veren tüm yönetim kurulu üyelerine hakarettir. Mehmet Kundak, çıkıp hepimizden özür dilemelidir. Şovu Tufan bey değil, AKP’liler yapıyor. Onlara karşı 3 yıl boyunca sabah akşam mücadele eden, hiç bir çıkar gözetmeden AKP’li siyasetçilerle cebelleşen Tufan Akcagöz’e kimse şov yapıyor diyemez." dedi. 

"Oy kaybediyoruz"

Mehmet Kundak da dahil kendilerinin de Tufan Akcagöz'ün listesinden seçildiklerini yapılan bu saygısızlığın ancak özürle telafi edilebileceğini belirten Cömert, "Kaldı ki, Tufan beyin Kurultay delegesi olarak ve bu sıfatıyla o gün partide açıklama yapacağını ben biliyordum, diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım biliyordu, herkes biliyordu. Mehmet bey de biliyordu. Sonra ne olduysa oldu, bir takım baskılara maruz kaldığını düşünüyorum, böyle bir tepki geliştirdi. Tufan Akcagöz’ün değişim istemesi, haklı bir taleptir. Kurultay delegesi başka nerede açıklama yapacak? Kurultay delegesi, partinin en üst organını temsil ediyor. Oy kaybediyoruz. 

"Kendi kafasına göre bu işler olmaz"

Akcagöz'ün Ak Parti'nin korkulu rüyası olduğunu dile getiren Samsun İl Başkan yardımcısı Nuri Cömert, yazılı basın açıklamasını şöyle devam ettirdi: "Önümüzde yerel seçimler var. Yenilenmeden yol almamız mümkün değildir. Bunları söylemek, vatandaşlık ve partililik görevimizdir. Dolayısıyla, İl başkanının izin vermedik iddiası doğru değildir. Başından beri haberi olmasına rağmen, akşam sularında her ne olduysa çark etmiştir. Tufan beyin yanında, söylediği gibi 2 yönetim kurulu üyesi değil, 12 yönetim kurulu üyesi vardı.Ayrıca 5 yönetim kurulu üyesi de şehir dışında oldukları için Tufan AKCAGÖZ’ü telefonla arayarak açıklama için desteklerini ilettiler. Yani Sayın Kundak’ın dediği gibi Tufan Bey’e yöntemi kurulundan destek veren sayı 3 değil 17 arkadaştır. Çok yazık. Kendisini bu duruma düşürmesine hiç gerek yoktu. Hedef aldığı kişi, geçen 3 yılda Samsun’da AKP’nin korkulu rüyası olmuş, çalışkan bir siyaset adamıdır. Bundan sonra Samsun ve ülke siyasetinde önemli roller alacağına dair inancımız tamdır. İl başkanının bu açıklaması, CHP muhaliflerinin ekmeğine yağ sürmektedir. Bu durumda, şov yapan bizzat kendisidir. Ayrıca, Tufan Akcagöz hakkında rapor düzenleyeceğini söylüyor. Öyle kendi kafasına göre bu işler olmaz. Siyasetin bir disiplini vardır. O zaman herkes birbiri hakkında rapor düzenler. Ben de onun hakkında rapor yazar genel merkeze yollarım.” 

Nuri CÖMERT kimdir?

1971 yılında Vezirköprü’de doğan Cömert,  Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler mezunudur. Bir dönem özel bir bankada memurluk yaptı. 10 yıl Türk Kızılayı Vezirköprü Şube Başkanlığı ve Genel Merkez Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurultay Delegeliği yaptı. İlçe seçim kurulu üyeliği görevinde de bulunan Cömert, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli üyeliği, Sağlık bakanlığı hasta hakları üyeliği, Adalet Bakanlığı Denetim Serbestliği üyeliği, İnsan hakları kurul üyeliği, ilçe trafik komisyonu üyeliği, Atatürkçü düşünce derneği yönetim kurulu üyeliği ve Vezirköprü Genç İş Adamları Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. 23. Dönem Samsun CHP Milletvekili Aday Adayı olan Cömert, Ticari olarak sigorta acenteliği yapmakta olup çok sayıda taktir, teşekkür, şükran belgesi ve plaket sahibidir. Evli olup, 2 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)