Alexa

CHP'li Akcagöz; Mavi Marmara dosyasını bir çırpıda kapattılar

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, "İsrail'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CHP'li Akcagöz; Mavi Marmara dosyasını bir çırpıda kapattılar

 Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, "Hatırlayın, İsrail güvenlik güçleri, 31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırmış ve sonucunda 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Mavi Marmara Gemisi derin bir mesele olmaktan çıktı. Devlet, nasıl olsa insanlar unutur beklentisine sığınılarak yönetiliyor. " dedi.

Akdeniz Turizm Fuarı resmi açılış törenine katılmak ve Türk ve İsrailli turizmcilerle bir araya gelmek için İsrail'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Akcagöz, "AKP, bu ziyaretle esasen bir yanlışı düzeltiyor. Ebedi düşmanlık, kimseye bir fayda getirmez. Bunun farkına varmaları iyi. Yerinde bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Anlaşılan o ki, yoğun bir İsrailli turist kafilesinin gelmesi amaçlanıyor. 7 yıldır kavgalı hal sebebiyle gelmeyen İsralli turistler umarım bu yaz gelir ve Bakan'ın İsrail'e gidişi bir fayda sağlamış olur. Ancak yine konuşmadan edemeyeceğim. Şimdiki yaptığınız doğru, önceki yanlışsa, aradan geçen zamanın cezasını bu millete neden ödettiniz? Bu millet hep sizin hatalarınızın faturasını ödüyor. " dedi. 

TÜRK HALKI BU ÇELİŞKİLERİ SORGULAMALIDIR

Bakan Avcı'nın, Tel Aviv Kültür Merkezi ve Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen "Türkiye-İsrail İlişkileri Fotoğraf Sergisi" açılışına katılacağının altını çizen Tufan Akcagöz, " Türk Yahudileri cemaati ile bir araya gelecekmiş. Bunda da bir sıkıntı yok. Ancak gündemde Gazze var mı diye bakıyoruz, yok. Yıllardır İsrail karşıtlığı üzerinden siyaset yaptılar. Yıllarca Gazze'yi propaganda malzemesi olarak kullandılar. İnsan o kadar İsrail'e gitmişken, iki kelam da Gazze için eder. Davos'ta "One minute" diyen de siz, şimdi kuyruğu kıstırıp giden yine siz. Tevekkeli değil, Mavi Marmara dosyasını bir çırpıda kapattılar. Hatırlayın, İsrail güvenlik güçleri, 31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırmış ve sonucunda 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Mavi Marmara Gemisi derin bir mesele olmaktan çıktı. Devlet, nasıl olsa insanlar unutur beklentisine sığınılarak yönetiliyor. 'Filistinli mazlum kardeş' edebiyatından bu günlere geldik. Bu sözlerimi salt bir eleştiri olsun diye söylemiyorum. Türk halkı da bu çelişkileri sorgulamalıdır. Mavi Marmara'nın hesabını sormaya ant içmiş bir iktidar, sanki hiç bir şey olmamış gibi birden normale dönmüşse, bu işte bir gariplik ve büyük çelişki var demektir. Anadolu'da bir çok siyasi grup tarafından zaman zaman ve siyasi atmosfere göre, Filistin geceleri düzenlendiğini biliyoruz. Bu gecelere bundan sonra, ' Ben buradayken Hamas'ın saldıracağına ihtimal vermem' diyen ama 'ben buradayken İsrail Gazze'ye saldırmaz' diyemeyen Nabi Avcı davet edilsin. Sayın Bakan, İsrail izlenimlerini Türkiye kamuoyu ile paylaşmış olur. Bakan İsrail'de iken Gazze saldırı altında. Hal böyle iken CHP'li biri İsrail yetkilisi ile el sıkışsa bizi topa tutarlardı. Bunları görmek gerekiyor. " diye konuştu. 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 12:45
YORUM EKLE

banner325