Alexa

CHP'li Çıray: Aranızda terörist var mı?

16 Nisan’da referandumda sandığa konulacak anayasa ile ilgili bilgi veren Aytun Çıray, dünyadan örnekler vererek, meclisten geçen anayasayı eleştirdi.

CHP'li Çıray: Aranızda terörist var mı?

Ödemiş İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen, Yeni anayasaya hayır söyleşisine CHP İzmir milletvekilleri Aytun Çıray ve Tacettin Bayır katıldı. Gazeteci Uğur Dündar’ın rahatsızlığı sebebiyle katılamadığı söyleşide, referandumda niçin Hayır denmesi gerektiği Bayır ve Çıray tarafından salonda bulunan yaklaşık bin kişiye anlatıldı. Uğur Dündar’ın telefonla bağlandığı söyleşiye ilgi had safhadaydı.

TÜM YETKİLER BAŞKANA VERİLİYOR

16 Nisan’da referandumda sandığa konulacak anayasa ile ilgili bilgi veren Aytun Çıray, dünyadan örnekler vererek, meclisten geçen anayasayı eleştirdi. Çıray, ‘’Amerika’da yapılacak anayasa değişikliği yüz yıl boyunca, toplumun bütün kesimlerini kapsayan kurum kuruluşların onayı alınarak, görüşülerek, tartışılarak yapılıyor. Bizde ise, kapalı kapılar ardında, kimseye sorulmadan, bilgi verilmeden alelacele yapılıyor. Anayasa; özgürlüğün, demokrasinin, varoluşun tapusudur.‘’ dedi. Hayır oyu vereceklerin terörist olarak gösterilmesine de tepki gösteren Çıray, salondakilere dönerek, ‘’Aranızda terörist var mı?’’ diye sordu. Sözlerine devam eden Çıray, ‘’Niye evet diyeceklerini açıklayamayanlar, referanduma sunulacak anayasanın, savunulacak bir tarafının olmadığını bilenler, bu tür ayrıştırıcı, suçlayıcı, psikolojik olarak baskı altında bırakacak sözlerle, halkta kutuplaşma yaratmayı sürdürüyorlar. Böylelikle memleketin tapusunu alacaklarını sanıyorlar. Türk milleti otokratik bir tek adam devletinin anayasası ile kaos tercihi arasına sıkışmayacaktır. Suriye’de yaşanan olaylara da değinen Çıray, 2011’de Mecliste gerçekleştirdiği konuşmadan alıntı yaptı ve o gün ne dediyse bugün aynısının yaşandığını söyledi.

“Bu anayasa değişikliği ile bizden tek bir insana egemenliğimizi, tapumuzu, evlâtlarımızın kaderini vermemizi istiyorlar. Özellikle analara sesleniyorum; bu anayasaya ‘evet’ dediğiniz anda bu hükümet bunu Suriye politikalarına devam olarak anlayacak ve Rakka’ya gitmeye çalışacaktır. Rakka Türkiye’nin Vietnam’ı olur. Evlâtlarınız Rakka’da yapılacak vekâlet savaşında şehit vermek istiyor musunuz? Rakka’da savaşa ‘hayır’ deyin” diyen Çıray, tapuyu ve çocukları korumanın namu meselesi olduğunu, Türk milletinin alıştığı demokrasiden ve lâik, demokratik hukuk devletinden vazgeçmeyeceğini ifade etti. Bin kişinin doldurduğu salondaki Ödemişlilere “Allahü Teala’nın Hz. Peygambere vermediği yetkileri tek bir şahsa vermemizi istiyorlar, vercek misiniz?” diye sorduğunda salondaki dinleyiciler hep bir ağızdan ‘Hayır!’ diye cevap verdiler.

Bu anayasa değişikliği ile bizde tek bir adama özgürlüğümüzün teminatı olan egemenliğimizi, tapumuzu, evlâtlarımızın kaderini vermemizi istiyorlar. Bunlar namusumuzdur veremeyiz. Lâik, demokratik hukuk devletinden vazgeçmeyiz. Teklik Allah’a mahsustur. Bizden Allahü teala’nın Hz. Peygambere vermediği yetkileri -haşa- tek bir şahsa vermemizi istiyorlar. Hayır, vermeyeceğiz.’  Tacettin Bayır da referandumdan evet çıkması halinde devlet başkanı aynı zamanda parti genel başkanı olacağı için vali ve kaymakamların parti il başkanlarından talimat alma durumunda kalabileceklerine ve bunun  ortaya çıkaracağı ciddi problemlere dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 13:29
YORUM EKLE

banner325