Alexa

CHP’li Özel ile MHP’li Erhan Usta arasında tartışma

TBMM Genel Kurulunda HDP grup önerisi görüşmelerinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta arasında sert tartışma yaşandı.

CHP’li Özel ile MHP’li Erhan Usta arasında tartışma
banner327

TBMM Genel Kurulunda HDP grup önerisi görüşmelerinde Özgür Özel ile MHP Erhan Usta arasında tartışma yaşandı.


HDP’nin grup önerisi görüşmelerinde, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta arasında yaşanan tartışmada Usta, Türkiye’yi bölmek isteyenlerin karşılarında MHP'yi bulacaklarına dikkat çekti. Usta: “Biz hiçbir şekilde bu ülkeyi böldürmeyiz, işgal ettirmeyiz. Bunu yaparken de yüreğimiz kadar aklımızı kullanırız. Teröre desteğimiz, anayasa değişikliğine desteğimiz, anayasa değişikliğine teklifine ‘evet’ dememizi bu kapsamda değerlendirmeliyiz” dedi.

"TÜRK BAYRAĞI İLE EŞ DEĞER TUTULMASI BİR SKANDALDIR"

Türk semalarında sözde Kürdistan bayrağının dalgalandırıldığını ifade eden Erhan Usta, Devlet Bahçeli’nin ve parti temsilcilerinin buna yeterli cevabı verdiğini iletti.. Sözde Kürdistan bayrağının asılması, Türk bayrağı ile eş tutulması skandal olduğunu, aymazlık olduğunu, rezalet olduğunu en net şekilde ortaya koyan partinin Milliyetçi Hareket Partisi olduğunu ifade eden Usta; Türk milletine kefen biçenlerin, PKK’yı destekleyenlerin, Irak’ın kuzeyinde bağımsızlık için referandumdan bahsedenlerin sözde bayraklarının vatan semalarında dalgalanması başbakanlık odalarında görülmesi hiçbir şekilde tahammül edemeyeceğimizi net bir şekilde ifade edilmiştir” dedi.

KILIÇDAROĞLU BU KONUDA NEDEN AÇIKLAMA YAPMADI?


Erhan Usta; “Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu konulara ilişkin değerlendirmesi ne olmuştur? Her şeye sözü olan Sayın Kılıçdaroğlu niye bu konuda açıklama yapmamaktadır." diyerek monuşmasını şöyle sürdürdü: Tunceli’de ‘federasyon’ diyeceksiniz, bir televizyon kanalında Anayasa’nın ikinci, üçüncü maddelerinin değişebileceğini söyleyeceksiniz, ondan sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nin desteklediği anayasa değişikliğinde bu ülkeyi federasyona götüreceği edebiyatını yapacaksınız. Bu hiç kimse inanmaz. O zaman Cumhuriyet Halk Partisi’ne şu soruyu sorarım; ‘İyi ya federasyonla ilgili sizin beklentileriniz vardı. Anayasa’nın ikinci ve üçüncü maddelerini değişebileceğini söylüyordunuz. Anayasa değişikliği federasyona götürecek, destek verin Anayasa değişikliğine.” dedi.

MHP'NİN TABANI DAVA ARKADAŞLIĞINA DAYANIR


MHP’nin desteklediği hiçbir yerde federasyondan bahsedilemeyeceğini dile getiren Usta, "Bazılarının rahatsızlığı anayasa değişikliğinde üniter devletin korunmasında mıdır? 2011-2012 yıllarında anayasa değişikliği çalışmaları konusunda, Milliyetçi Hareket Partisi dışındaki siyasi partiler il dört maddenin değiştirilmesi konusunda ittifak halindeydiler” diye konuştu.

Özgür Özel'de, CHP’nin ilk dört maddesinin tavrının net olduğunu belirterek,  Kılıçdaroğlu’nun sözlerini çarpıtıldığını belirtti. Usta, Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının asılmasına Kılıçdaroğlu’nun yorum yapmadığını tekrarladı, MHP’nin tabanı olmadığını dava arkadaşlığı olduğuna işaret etti.   
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE