CHP'li Tezcan'dan MİT ve TIR İddiaları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Adana'da durdurularak aranan MİT TIR'larıyla ilgili tutanakları kamuoyu ile paylaşarak önemli iddialarda bulundu.

Siyaset 21.07.2014, 17:03 21.07.2014, 17:38
CHP'li Tezcan'dan MİT ve TIR İddiaları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek Adana'daki durdurulan ve aranan TIR olayını hatırlatarak yapılan kısmi aramada 20-30 roket çıktığını söyledi. Tezcan, Tır içerisinden sandıktan çıkanların dökümanlarının kiril alfabesiyle yazılı olduğuna dikkat çekti.

TIR Şoförünün  resmi açıklamalarına göre MİT'in bölgede silah sevkiyatı yaptığını iddia eden Tezcan IŞİD'e verilen bu silahların şimdi vatandaşlara doğrultulduğunu ifade eden Tezcan, hükümetin bir başka anlaşma ve planın peşinde olup olmadığını sordu?

Dışişleri Bakanlığı'nda ortaya çıkan ses kayıtlarını da hatırlatan Tezcan, "4 tane göndereceğiniz elemanın Türkiye'ye fırlatacakları füzeleri peşin peşin bu TIR'larla mı taşıdınız? Reyhanlı saldırısında kullanılan mühimmatları bu TIR'larla mı taşıdınız? Vatandaşlarımıza dönük saldırıları bu TIR'larla mı taşıdınız? Ortadoğu'daki IŞİD ve Elkaide militanlarını böyle silahlandırmak uluslararası ceza hukuku açısından suç değil mi? Bunların tamamının cevaplarını biz de biliyoruz, bu iktidar da biliyor ve mutlaka bunun hesabını Türkiye'de Yüce Divan önünde ve uluslararası hukukta da bu konudaki yetkili yargı mercilerinde bir gün verecekler." diye konuştu.


Arama başlarken, hiç kimsenin bunların MİT görevlisi olduğunu bilmediğini dile getiren Tezcan, "Savcılık, MİT Bölge Başkanlığı'nı arıyor. MİT Bölge Başkanlığı, başlangıçta böyle TIR'ların geleceğinden haberleri olmadığını ifade ediyor. Yani Adana üzerinden TIR'larla bir şeyler taşınıyor ama Adana MİT Bölge bundan habersiz. Bu bile TIR konvoyunun içerisinde nelerin bulunduğunu ve konunun özellikle suç teşkil eden bir nakliye işlemi olduğunu açıkça ortaya koyuyor." şeklinde konuştu.

Bu tutanakların ilk kez açıklandığını belirten Tezcan, bu konuda farklı soruşturmalar da olduğunu belirtti.,

Yorumlar (0)