CHP'li vekilden hükümete "terör" eleştirisi

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, terör saldırılarının Türkiye'de sistematik hale geldiğini belirterek Ak Parti'yi eleştirdi.

Siyaset 13.12.2016, 21:58 13.12.2016, 23:15
CHP'li vekilden hükümete "terör" eleştirisi

TBMM Genel Kurulu'nda devam eden 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu görüşmeleri kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan İstanbul Milletvekili Didem Engin, AK Parti'nin bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaları ihmal ettiğini öne sürdü.,

TERÖR SİSTEMATİK HALE GELDİ

Konuşmasına 10 Aralık Cumartesi gecesi yaşanan 44 kişinin hayatını kaybettiği, 154 kişinin de yaralandığı Beşiktaş saldırısını kınayarak başlayan Didem Engin, "Ne acı ki, terör saldırıları ülkemizde sistematik hale gelmiş durumda. Her hain terör saldırısından sonra terörü lanetliyoruz ama lanetlemek acılarımızı dindirmiyor. Hükümetin görevi terörü bitirmektir. Yüzlerce kilo patlayıcının İstanbul’un kalbine nasıl getirildiği ve masum insanlarımızın hayatına kast eden bu alçak teröristlerin neden durdurulamadığı konusunda halkımız AKP Hükümeti’nden somut açıklama bekliyor" diye konuştu.

"MELEKLER ERKEK Mİ DİŞİ Mİ"

AK Parti’nin 14 yıl boyunca bilim, sanayi ve teknolojiye öncelik vermediğini ileri süren Engin "Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u kuşatıp, toplarıyla İstanbul surlarını döverken, şehrin ileri gelen ruhban sınıfı Ayasofya’da toplanıp ‘melekler erkek mi dişi mi’ tartışmasını yapıyorlarmış. Ülkemiz içte ve dışta tarihinin en zor dönemini yaşarken, AKP’nin başkanlık tartışmasını en öncelikli konu olarak gündeme getirmesi açısından, manidar bir rivayet" açıklamasında bulunarak AK Parti’yi eleştirdi.

"BAŞKANLIK ADI ALTINDA DİKTA REJİM GETİRİLMEK İSTENİYOR"

'İhracatın sürekli gerilediğini, sanayi üretiminin düştüğünü, temel tarımsal ürünlerin bile ithal etmek mecburiyetinde kalındığını, ülkenin her geçen gün yoksullaşıp vatandaşların borçlarının katlandığını, yatırımların durduğunu, iflasların çığ gibi büyüdüğünü, işsizliğin hızla arttığını, yargı bağımsızlığının yok edildiğini, gazetecilerin ve bilim insanlarının hapse atıldığını, terör saldırıları ve şehit haberleriyle milletin kahrolduğunu' iddia eden Didem Engin "Kısacası hem ekonomik ve siyasi hem de dış politikada ülkemiz, sonu belirsiz bir kaosa sürüklenirken, Şanghay 5’lisine katılma, Türk Lirası ile ticaret yapıp ekonomiyi kurtarma gibi söylemlerle milli duygular kullanılarak başkanlık adı altında tam bir dikta yönetimi getirilmeye çalışılıyor. Gelmiş olduğumuz bu nokta, AKP iktidarının 14 yılın sonunda tam bir iflasıdır ve AKP gemisinin karaya oturmasıdır” şeklinde konuştu.

Engin “2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma ve 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirme vaatlerinizin hala arkasında mısınız? Hayal satmadan gerçekleri bize dürüstçe itiraf etmenizi bekliyoruz" diyerek hedeflerin ulaşılabilir hedefler olmadığını belirtti.

Engin,Cumhurbaşkanının dediği gibi bir ekonomik kriz değil, dışarıdan kaynaklanan bir siyasi kriz olduğuna inanalım. Yabancılar mı size ‘kalkınma stratejinizi inşaat sektörüne, gayrimenkul satışına bağlayın’ dediler, yabancılar mı size ‘14 yıl boyunca bilime, teknolojiye, çağdaş eğitime gereken önceliği vermeyin’ dediler, anlatın ki biz de AKP iktidarının nasıl kandırıldığını öğrenelim. Yabancılar mı sizi kandırmış, yoksa birileri gerçekleri saklayarak halkımızı kandırmaya mı çalışıyor anlayalım" dedi.
Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)