Çiçek, soruları yanıtladı...

TBMM Başkanı Çiçek, "HSYK konusunda köklü çözüm anayasa değişikliğidir. Onun dışındaki yaklaşımlar, çözümler geçici olur" dedi.

Siyaset 16.01.2014, 13:21 16.01.2014, 13:26
Çiçek, soruları yanıtladı...
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Hakiler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) konusunda köklü çözümün anayasa değişikliği olduğunu belirterek, "4 parti uzlaşma komisyonunda ortaya bir model koydu. Bu modelin eksiği fazlası varsa biraz daha çalışırız ve köklü bir çözümü getiririz" dedi.

Çiçek, Parlamentolararası Değişim ve Diyalog Projesi Kapanış Töreni'nden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HSYK teklifiyle ilgili Anayasa Komisyonu'nun muhalefet milletvekilleri tarafından toplantıya çağrılmasıyla ilgili bir soru üzerine Çiçek, bu konuda kendisine bir başvuru yapıldığını, konuyu incelediklerini ve toplanmasına karar verdiklerini belirtti.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun komisyonu toplayacağını, Kuzu ile görüştüğünü ve onun da kanaatinin bu yönde olduğunu ifade eden Çiçek, "Süreç devam ediyor. Bu toplantının yapılması gerekiyor. Kuzu'nun bir yakını vefat etti. Onunla ilgili bir sıkıntı ve üzüntüsü var. Bugün gelir, ben yine gerekirse konuşurum ama resmen yazı olarak komisyona bildirdim" dedi.

HSYK ile ilgili bir anayasa değişikliği gerekip gerekmediği sorusu üzerine Çiçek, şunları söyledi:

"17 Aralık'tan sonra yapılan tartışmalar ve gelişen olaylar sebebiyle Türkiye'de hepimiz rahatsızız ama en fazla rahatsız olan kesimin başında yargı mensupları olduğunu düşünüyorum. 13 bin 500'e yakın hakim ve savcı canını dişine takarak, büyük fedakarlıklarla, yüz binlerce dosyayı karara bağlamaya çalışıyor, Türkiye'nin en doğusundan en batısına varıncaya kadar. Bazı uygulamalardaki sıkıntılı durumlar sebebiyle yargının tümünün rahatsız edilmesini şahsen doğru bulmam. O insanlar takdir ve teşekkür edilecek hizmetleri yapıyorlar.

Bu tartışmaların geldiği boyut itibariyle en fazla zararı da ekonomi, Türkiye görüyor. İş dünyasına bakın, sokağa inip bir kaç esnafa sorsanız, bir kaç iş yerine uğrasanız, onların bu tartışmalardan ne kadar rahatsız olduğunu, sıkıntıya girdiğini de göreceksiniz. Maalesef istikrarın getirdiği bir kısım nimetleri bu tartışmalarla heba ediyoruz. Döviz yükseliyor, Türkiye'nin borcunun üçte ikisi özel sektör borcudur ve dövizle borçlanmışlardır. Bunların hepsi rahatsız. Yatırım yapacaklar tereddüt ediyor."

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye'nin dışarıdaki imajı açısından da sıkıntıların bulunduğunun altını çizerek, "Bunu hem yaptığım seyahatlerde hem de ziyarete gelenlerden biliyorum. Dün AB üyesi bir ülkenin Cumhurbaşkanı vardı. Bir saatlik görüşmenin yarıdan fazlası HSYK ve bunu doğurduğu sonuçlar üzerinde oldu. Bu çok doğru bir şey değil. Bir ülke kendi geleceğini, kendi işini, bir kısım kanunsuz uygulamalar sebebiyle bu kadar sıkıntıya sokmaması gerekir" diye konuştu.

"HSYK, çoğulcu değil çoğunlukçu"-

 HSYK'nın bugün geldiği durum itibariyle çoğulculuğu değil çoğunlukçuluğu esas alan bir yapıya dönüştüğünü ifade eden TBMM Başkanı Çiçek, "Bunun nedeni, Anayasa Mahkemesi'nin, Meclis'ten çıkan maddeyi iptal etmesidir. Dikkat ediyorsanız uzunca bir zamandan beri yargının önümüze koyduğu sorunları siyaseten çözmekle uğraşıyoruz. Bunun altını çiziyorum. Yoksa Meclis'ten çıkan kanun, her bir yargı mensubunun bir tek kişiye oy vermesi tarzındaydı ve çoğulculuğu temin edecekti. İptal kararından sonra çoğulcu bir yapı ortaya çıkmadı. Bunun da önümüze getirdiği sıkıntılar ortada. 4 parti uzunca bir çalışmanın sonucunda ortaya bir model koydu. Bu modelin eksiği fazlası varsa biraz daha çalışırız ve köklü bir çözümü getiririz. Siyasetinden bu işler üzerinde bundan sonra söz söylemesine gerek kalmaz" dedi.

Çiçek, "Fezlekeler gelmedi, bu normal mi?" sorusu üzerine, savcılığın ne yaptığını bilmediğini söyledi.

Dosyanın ekine de ne olduğunu bilmediğini ifade eden Çiçek, "Tek sayfalık bir fezleke mi, bir talep midir, neyi nasıl değerlendirdi savcı, ben onu bilmiyorum. Eğer ekinde bir kısım dosyalar varsa onları da herhalde inceleyerek ona göre karar verecek ama bize geldiği anda gereğini yaparız bundan kimsenin tereddüdü olmasın" diye konuştu.
Yorumlar (0)