banner434

banner433

Çiçek'ten Partilere Uzlaşı Çağrısı

TBMM Başkanı Çiçek, içtüzükte uzlaşılamayan maddelerin yeniden değerlendirilmesi için partilere çağrıda bulundu.

Siyaset 02.10.2013, 21:45 02.10.2013, 21:55
Çiçek'ten Partilere Uzlaşı Çağrısı

TBMM İçtüzüğü'nün değiştirilmesi için geçen yasama yılında yürütülen çalışmalar bu yıl da devam edecek. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, içtüzükte uzlaşılamayan maddelerin yeniden değerlendirilmesi için partilere çağrıda bulundu; gruplardan, bu konuyu değerlendirmek üzere birer grup başkanvekilinin adının bildirilmesini istedi.

TBMM Başkanı Çiçek, Meclis'te grubu bulunan partilerin genel başkanlarına birer yazı göndererek, geçen yasama yılında kurulan TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını anımsattı.

Çiçek, yasama ve denetim faaliyetlerinin daha etkin şekilde gerçekleştirilmesine imkan verecek yeni bir içtüzük hazırlamak amacıyla TBMM Başkanlığı'nca 5 Aralık 2012'de siyasi parti gruplarının genel başkanlarına birer yazı yazıldığını belirtti. Çiçek, grupların bildirdiği isimlerden oluşan İçtüzük Uzlaşma Komisyonu'nun 19 Aralık 2012'de çalışmalarına başladığına işaret ederek, komisyonun yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği çalışmalar ve 36 toplantısının ardından 3 Temmuz 2013'te son toplantısını yaptığını kaydetti.

Çalışmalar sonucunda içtüzüğün 86 maddesinin aynen, 65 maddesinin değiştirilerek kabul edildiğini, 10 maddenin ilga edildiğini, 1 yeni madde ihdas edildiğini vurgulayan Çiçek, ancak ağırlıklı olarak komisyon ve Genel Kurul çalışmalarını düzenleyen 20-22 madde üzerinde mutabakat sağlanamadığını ifade etti.

Çiçek, yeni bir içtüzüğe ihtiyaç olduğu konusunda bütün siyasi parti gruplarının görüş birliği olduğunu belirterek, "Yarım kalan çalışmaların sonuçlandırılması, uzlaşmanın da güzel bir örneği olacaktır. Meclis çalışmalarını bizzat gerçekleştirmeleri nedeniyle grup başkanvekilleri sürece olumlu katkı yapacaklardır" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, mutabık kalınamayan maddelerin yeniden ele alınıp değerlendirilmesi amacıyla görevlendirilecek bir grup başkanvekilinin isminin, TBMM Başkanlığı'na bildirilmesini istedi.

Bunun üzerine AK Parti, Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ı; CHP, Grup Başkanvekili Engin Altay'ı; BDP, Grup Başkanvekili İdris Baluken'in ismini bildirdi.
Yorumlar (0)