Cömert: Samsun İl Başkanlığı dışarıdan alınan kararlarla dizayn Ediliyor

CHP Samsun İl Başkan Yardımcısı Nuri Cömert yaptığı yazılı basın açıklamasında, Samsun İl Başkanlığı dışarıdan alınan kararlarla dizayn edilerek İl Başkanı Mehmet KUNDAK tarafından yönetilmeye çalışıldığını iddia etti.

Siyaset 04.08.2018, 11:09 04.08.2018, 11:39
Cömert: Samsun İl Başkanlığı dışarıdan alınan kararlarla dizayn Ediliyor

"Muharrem İNCE’den yana tavrımı açıkladığım ve ilk kurultay çağrısını yaptığımdan dolayı CHP Samsun İl Başkan Yardımcılığı görevinden alındığımı Basın yolu ile öğrenmiş bulunuyorum." diyen CHP Samsun İl Başkan Yardımcısı Nuri Cömert. 24 Haziran Seçimlerinden hemen sonra, başarısızlıktan dolayı açıkça net bir şekilde değişimden yana olduğunu Muharrem İNCE’den yana tavrını açıkladığı ve ilk kurultay çağrısını yaptığından dolayı görevinden alındığını ifade etti.

"CHP Dışarıdan Yönetiliyor"

İl Başkanlığındaki Görevinden alınacağını yaklaşık 15 gün önce Samsun dışında yaşayan bir partili arkadaşı tarafından öğrendiğini belirten Cömert; "Bu da şunu gösteriyor ki ; Samsun İl Başkanlığı dışarıdan alınan kararlarla dizayn edilerek Sayın İl Başkanı Mehmet KUNDAK tarafından yönetilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi dışarıdan başkaları tarafından alınan kararlarla yönetilecek bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi ciddi ve emin adımlarla yönetilmesi gereken partidir. "dedi.

"Önce kendilerine güven tazelemeleri gerekirdi."

KUNDAK. Kongrede  seçim kazanıp gelmiş bir il başkanı olmadığını belirten Cömert, "Eğer örgüt ve başkan ilkeli davranacaksa kendisini il başkanı olarak seçen yönetim kurulu üyelerine seçimi hep beraber kaybettik, başarısız olduk diyerek toplantıda önce kendilerine güven tazelemeleri gerekirdi. Daha sonradan da yetersiz kalan ya da parti çalışmalarına zaman ayıramayan il başkan yardımcılarını kendisi yeniden atama yapardı. İlkeli olmak akılcı olmak ve her Cumhuriyet Halk Partisi Yöneticisine bu yakışırdı." ifadelerini kullandı.

"Hiçbir gerekçe olmadan il başkan yardımcısı görevden alınamaz."

Yapılan yönetim kurulu toplantısında çoğunluk olmadığı halde kendisininde mazeretli olarak katılamadığı yönetim kurulu toplantısında, yönetim kurulu karar defterine yönetim kurulu ile istişare yapılmadan "tüm il başkan yardımcılarının değiştirilmesine karar verilmiştir" diye yazılmış olması, söz de il başkanının, İNCE’ci ekibi tasfiye etmekten başka bir şey olmadığı belirten Nuri Cömert, "Hiçbir gerekçe olmadan il başkan yardımcısını görevden alınamaz. CHP Tüzüğünün 33. Maddesinin ( c ) fıkrası il başkanına böyle bir yetki tanıyor ama, hiçbir yetki kişisel keyfiyete dayandırılamaz.Tüzük ve mevzuat hükümlerine bağlı olmayan bir yetki yok CHP’de. İl Başkan Yardımcısı görevini yapmaz, (bunu belgelendirirsin) görevden alırsın ya da disiplin suçuna konu olan bir hal ve tavırda bulunursa hem görevden alırsın, hem de disipline verirsin." diyerek açıklamasını şöyle noktaladı:

Sayın Kundak, yapmış olduğu bu tavırla hem partiyi dışarıdan dizayn edenlerle hareket ettiğini, hem de değişimden yana olan il yöneticilerini açıkça hedef aldığını tescillemiştir. İl Başkanı açıkça Hukuk ihlali yapmıştır. Bu açıdan alınan karar benim açımdan yok hükmünde bir karardır.Tarafıma tebliğ edilmiş bir karar da yoktur.

Yorumlar (0)