Alexa

Cumhur İttifakı Nedir, Neden Önemlidir?

Cumhur İttifakı sadece seçimlere yönelik bir ittifak olmadığına liderler sık sık vurgu yapmaktadır. Cumhur İttifakı kapsamında bulunan bölgelerde ise Cumhur İttifak adayları da en güçlü şekilde cumhur ittifakını anlatmaya başladı. Paki Cumhur İttifakı nedir?

Cumhur İttifakı Nedir, Neden Önemlidir?

Cumhur İttifakı son zamanların en çok konuşulan kelime oldu. Cumhur İttifakı,AK Parti-MHP ittifakının adı oldu. Sadece seçimlerde birlik beraberlik için kurulan bir ittifak değil, iç ve dış "şer güçler"e de birlikte karşı koyma ve munlara karşı mücadele etmek için kurulan birlikteliğin adı oldu.MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında adını sık sık zikrettiği Cumhur İttifakı nedir?

CUMHUR İTTİFAKI NEDİR?

Vatandaşlar Cumhur İttifakının ne olduğunu merak etti. Gerçek manada Cumhur İttifakı tek başına seçim birlikteliği olarak düşünülmemiştir. İttifak teklifini ilk defa ‘C.ittifakı’ şeklinde Devlet Bahçeli tarafından formüle edilmiştirBahçeli, “Bizimki bir öneri, tartışmak için değil de ‘C ittifakı’ Türkiye’de mümkün olabilir. ‘C ittifakı’ aynı zamanda cumhurbaşkanlığı seçimine atfen ‘cumhur ittifakı’ demektir. Oradaki C’nin anlamı bize göre budur” şeklinde ifade edilerek en özet şekliyle bir manaya ulaşmıştır. Hemen ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti-MHPittifakının adının belirlendiğini ve bu adın Cumhur İttifakı olacağının açıkladı. MHP lideri Devlet Bahçeli de 30 Kasım 2017 tarihinde canlı yayında ittifakı kağıt üzerinde çizerek anlatmıştır. Bahçeli, "bunun adına ''Cumhur İttikakı' diyelim'' demiştir."

CUMHUR İTTİFAKI KELİME İTİBARİYLE NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan Cumhur, bir yerde toplanmış olan halk topluluğu anlamını taşır. Cumhur, halk, topluluk anlamına gelen bir kelimedir. Eş anlamlısı olarak kullanılan deyim ise cümbür cemaattir. diğer taraftan, Cumhur, halk, topluluk, kalabalık ve halk anlamına gelmektedir. İttifak ise, Devletlerin, çıkarlarını korumak amacıyla bir araya gelmeleri. Anlaşma, uyuşma, bağlaşma veya Uyuşma, birlikte hareket etmek üzere anlaşma, sözleşme. Veya Birlikte hareket etmek üzere anlaşmak, bağlaşma, birleşme, birlik, oy birliği anlamına gelmektedir.

2019'un Mart ayı'nın 31'inde yaqılacak olan Yerel seçimlere az bir süre kala Cumhur ittifakına liderlerin dışında da vurgu yapılmaya başlanmıştır. Cumhur İttifakı kapsamında yerel seçimlere girilecek bölgelerde başkan adayları ve parti başkanları Cumhur İttifakının önemini anlatarak önemine işaret etmeye başlamışlardır.

'Cumhur İttifakı' ının ortaya çıkışı

AKP ve MHP arasında olası bir ittifaka dair açıklama MHP lideri  Devlet Bahçeli'den gelmişti. 8 Ocak'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019'da yapılacak genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "MHP Genel Başkanı aday olmayacaktır. MHP olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimine girer. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Yenikapı ruhu ile hareket eder, Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu açıklamayı "çok önemli gördüğünü" ve Bahçeli'yi davet ettiğini söyledi.

10 Ocak'ta Ankara'da bir araya gelen liderler aldıkları kararlar doğrultusunda, Milli Mutabakat Komisyonu kuruldu ve komisyon ilk toplantısını 18 Ocak'ta yaptı. Süreç şöyle devam etti:

Komisyon, çalışmalarını 14 Şubat'ta tamamladı. Her parti, Komisyon'dan çıkan sonuçlarla ilgili kendi genel başkanlarına bir sunum gerçekleştirdi.

Erdoğan ile Bahçeli, Pazar günü bir kez daha bir araya geldi ve komisyonun vardığı anlaşma üzerinde mutabakat sağladı.

Liderler, ittifakın hayata geçirilmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin bu hafta TBMM'ye sunulmasına karar verdi.

Komisyon çalışmalarına katılan Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ile MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, liderlerin görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Komisyonun toplamda dokuz toplantı yaptığını ve 22 saat 45 dakikalık görüşme gerçekleştirdiği açıklandı.

Üzerinde uzlaşmaya varılan 26 maddelik kanun teklifi de iki partinin ortak imzasıyla TBMM'ye sunuldu.

BAHÇELİ İÇİN CUMHUR İTTİFAKININ ÖNEMİ

Bahçeli, "Bu ittifak sıradan bir birliktelik, çıkar merkezli bir oluşum, siyasi dürtülere teslim olmuş bir yapı, küçük hesaplara tamah ve tevessül eden kaygan ve kaypak bir ortaklık değildir" dedi ve ittifakın özünde vatan sevgisinin, Türk milletine mensubiyet şuurunun bulunduğunu ifade etti.

Devlet Bahçeli teşkilatlara gönderdiği talimat genelgesinde Cumhur İttifakı'nın önemini şöyle anlattı:

31 Mart 2019'da Cumhur İttifakı'nın başarısı Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümünün müstahkem müjdesi, gelecekteki milli huzur ve yükselişin muvaffakiyet ve muharrik gücü olacaktır. Ümidimiz budur, inancımız budur, irade ve isteğimiz buna yöneliktir. Cumhur İttifakı'nın surlarında gedik açmaya kim yelteniyorsa, bu ittifakın varlığı kim ya da kimlerin keyfini kaçırıyorsa onlar milli birlik ve kenetlenmenin muarızı; büyüyen, gelişen, kronik açmazlarından ve prangalarından kurtulan Türkiye'nin muhasımıdır. MHP bu anlayış ve kavrayışla 31 - Mart - 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine hazırlanmaktadır."

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 00:46
YORUM EKLE