Alexa

Cumhurbaşkanı Adaylarını Tanıyor muyuz?

Türkiye, 24 Haziran Pazar (bugün) milletvekillerini ve beş yıllığına görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanlığı için altı aday yarışacak. Peki Cumhurbaşkanı adayları kim?

Cumhurbaşkanı Adaylarını Tanıyor muyuz?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete'de yayınladığı cumhurbaşkanlığı aday listesine göre, yarış altı aday arasında geçecek. Cumhurbaşkanlığı için altı adayın Pusuladaki yerlere göre isimler şu şekilde sıralanıyor:

  1. Muharrem İnce
  2. Meral Akşener
  3. Recep Tayyip Erdoğan
  4. Selahattin Demirtaş
  5. Temel Karamollaoğlu
  6. Doğu Perinçe

Adayların pusuladaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekilmişti. Bu kuraya göre:

Birinci sırada Muharrem İnce, ikinci sırada Meral Akşener, üçüncü sırada Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada Selahattin Demirtaş, beşinci sırada, Temel Karamollaoğlu,altıncı sırada da Doğu Perinçek yer aldı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizelidir. 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğmuştur. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu, 1973 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan,1981 yılında mezun oldu.

1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçilen Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyeliği, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi.Böylece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara feldi.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlendi.  Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak büyük bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı. 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu. 10 Ağustos 2014 Pazar günü halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı sçilen Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.

MERAL AKŞENER KİMDİR?

Meral Akşener 1956 yılında İzmit'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan Akşener. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktorasını tamamlamıştır.

1995 yılında Doğru Yol Partisi (DYP) Kadın Kolları Başkanlığına seçilen Meral Akşener, ilk defa 1995 Türkiye genel seçimlerinde DYP Kocaeli milletvekili olarak meclise girdi. 28 Haziran 1996 tarihinde Refah Partisi (RP) ve DYP koalisyonunun oluşturduğu 54. Türkiye Hükûmeti'nden 3 Kasım 1996  İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen Akşener, Türkiye tarihindeki ilk kadın İçişleri Bakanı oldu.

1999 Türkiye genel seçimlerinde DYP İstanbul milletvekili, 2001 yılında Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) katılan Akşener, 2007 Türkiye genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra, MHP tüzüğünün 11. maddesinin ihlali gerekçesiyle Meral Akşener parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasının uygulanması talebiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kuruluna sevkine karar verildi. Bu karar neticesinde 08.09.2016 tarihinde Meral Akşener partiden ihraç edildi.

MUHARREM İNCE KİMDİR?

Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova ilinin Elmalık köyünde doğdu. Muharrem İnce’nin annesinin adı Zekiye, babasının adı ise Şerif’dir.

Ülkü İnce ile evli olan Salih Arda adında bir oğlu vardır İlk ve orta öğrenimini Yalova ilinde bitiren Muharrem İnce, Üniversite eğitimini ise Bursa Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği bölümünde tamamladı. 

2012 yılında “Buyurun Sayın İnce” isimli bir kitap yazan Muharrem İnce, Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne, Cumhuriyet Halk Partisi‘nden 22. dönemde Yalova milletvekili oldu. 

24. Dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu Üyesi seçilen Muharrem İnce, 2002 genel seçimlerinde CHP Yalova milletvekili oldu. 2007 genel seçimlerinde de partisi tarafından aday gösterildi ve seçim sonucunda meclisteki yerini korudu. 13 Haz 2011 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye milletvekili seçimlerinde tekrar Yalova CHP milletvekili seçildi. Evli olan Muharrem İnce'nin eşinin ismi Ülkü İnce'dir. Muharrem İnce ile karısı Ülke İnce'nin evliliklerinden bir çocukları bulunmaktadır.

Temel Karamollaoğlu Kimdir?

Temel Karamollaoğlu 1941 yılında Kahramanmaraş'da doğdu. Aslen Sivas’ın Gürün ilçesindendir. Babası Üzeyir Bey ve annesi Münire Hanım’dır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kayseri'de tamamlayan Karamollaoğlu,1959 yılında burslu olarak okuduğu İngiltere'de The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) Tekstil Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi.

Temel Karamollaoğlu, 1965 yılında İngiltere'de okurken tanıştığı bir İngiliz bayan ile evlendi. 5 çocuğu vardır. Eşi Müslüman olup, TC. vatandaşlığına geçmiştir.

Karamollaoğlu,Yüksek lisansını da aynı yerde 1967 yılında tamamladı ve 1967 yılında Sümerbank'ta proje mühendisi olarak çalıştı. 1967 ve 1972 yılları arasında DPT'de Tekstil Sektör Uzmanı olarak görevde bulunan Karamollaoğlu 1975 yılında Sanayi Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü olarak görev yaptı. 1977 ve 12 Eylül 1980 tarihleri arasında 16. dönem  TBMM'nde Millî Selamet Partisinden Sivas Milletvekilliği yapan temel Karamollaoğlu, 26 Mart 1989 ve 27 mart 1994 yıllarında yapılan yerel seçimlerde 2 defa Refah Partisinden Sivas Belediye Başkanlığına seçilerek, Refah Partisinden Sivas Belediye Başkanlığı yaptı. 

1995 yılında yapılan Genel Seçimlerinde Refah Partisinden Sivas Milletvekili olan Karamollaoğlu, 1996 ve 1999 tarihlerinde 20. dönem milletvekilliğini Refah partisi kapatılana kadar devam ettirdi.

Fazilet Partisinin kurulmasıyla yapılan seçimlerde (18 Nisan 1999 - 14 Kasım 2002 tarihleri arasında) 21. dönem Türkiye Büyük Meclisi'nde Fazilet Partisinden Sivas Milletvekilliği yapmıştır. Saadet Partisi'nde siyasi hayatını devam ettiren Temel Karamollaoğlu Saadet Partisinin 2016 yılında yapılan 6. Olağan Kongresi'nde Saadet Partisi genel başkanı oldu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 00:42
YORUM EKLE