Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da Konuşuyor

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın Yenikapı'daki "Büyük İstanbul Mitingi"nde vatandaşlara hitap ediyor.

Siyaset 24.03.2019, 16:30 24.03.2019, 16:42
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da Konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AK Parti'ye ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne gönül vermiş kardeşimle Cumhur İttifakı'na inanan, güvenen tüm kardeşlerimle işte bu İstanbul için bir kez daha Yenikapı'dayız. Şu anda aldığım resmi rakama göre 1 milyon 600 bin kişi Yenikapı'da." dedi.

Erdoğan, "İnşallah 1 Nisan'dan sonra bu zaferle beraber yine burada, şöyle çok fazla da uzatmadan bir de zaferin şenliğini yaparız." ifadelerini kullandı.

"Yassıada'nın açılışını seçimden sonra yapacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın (Yassıada) açılışını seçimden sonra yapacaklarını söyledi.

"Hedefimiz İstanbul'da otopark kapasitemizi 123 bin araca çıkartmak"

Erdoğan, "Hedefimiz 2023'e kadar (İstanbul'da) otopark kapasitemizi 123 bin araca çıkartmaktır." dedi.

Bu şehir bizim de hizmetkarı olmaktan şeref duyduğumuz, aşkımız, sevdamız, hayalimiz duamız herşeyimizdir. İstanbul halkı ile bir olup 25 senede bu şehri sadece CHP ne demektir çöp, çukur, çamur bunlardan kurtarmakla kalmadık bölgesinin ve dünyanın parlayan yıldızı haline getirdik. Asırlar sonra İstanbul'u yeniden dünyanın merkezi haline getirdik. İnşallah 1 Nisan'dan sonra bu zaferle beraber yine burada, şöyle çok fazla da uzatmadan bir de zaferin şenliğini yaparız.

Biz İstanbul'u sadece aşkla sevmekle kalmadık. Aynı zamanda ona aşk ile hizmet ettik. 1994 yılında bu kardeşinizi İstanbul'a büyükşehir belediye başkanı yaptığınız andan itibaren Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde de İstanbul'a yapılan her hizmetin takipçisi oldum. Şehrimizi tarihinde görülmemiş hizmetlerle hedefimize hazırlamanın gayreti içinde olduk.

Su yok, çöp çok hava kirliliği çok öyle devraldık İstanbul'u. Bugün hava kirliliği, çöp dağları yok. Biz 140 kilometre dağları deldik İstanbul'a Istıranca'dan su getirdik. Melen'den 180 kilometre su getirdik. O da yetmedi, Boğaz'ın altından Anadolu'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Anadolu'ya bir tünel yaptık. Şu anda bununla da İstanbul'a 2040 yılına kadar su sıkıntısı yok. Bay Kemal sen bu işlerden anlamazsın. Getirdiğin kişi, İstanbul'un bir yerinin belediye başkanı. Bizim adayımız yıllarca ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı yapmış, İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürü sonra Başbakanlık ondan sonra Meclis Başkanlığı yani büyük bakmış. Dolayısıyla İstanbul gibi bir şehre rastgele bir isim yakışmazdı. O yüzden biz Binali Yıldırım kardeşimizi aday gösterdik. Ankara'ya da kenar köşe ilçe belediye başkanını aday gösterdi CHP. Peki bizim adayımız, Kayseri gibi bir şehrin 5 dönem başkanı olan belediyeciliğin devletteki üst makamı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan ve yerel yönetimlerden sorumlu olan Mehmet Özhaseki kardeşimizi de Ankara'ya büyükşehir başkan adayı yaptık. Ankara'daki mitingimizde de 450 bin kişi vardı. İzmir'de de rastgele üzerinde bir çok spekülasyonun olduğu bir başkanını getirdi İzmir'e aday yaptı CHP. Terör örgütü ile el ele geçmişi itibarıyla kirli böyle birisini İzmir'e layık gördüler. Biz de İzmir'e Denizli'de iki dönem belediye başkanlığı yapmış sonra ekonomi bakanımız olmuş Nihat Zeybekci olmuş. Niye böyle yerlere sıradan biri olmaz. Ama CHP'nin böyle bir anlayışı yok. Ufku olmayanın yönetim kabiliyeti de olmaz. 

Bizim Yaslıadamız var ya, orayı da uluslararası toplantıların, görüşmelerin bir merkezi haline getirmek için çok az bazı şeyleri kaldı. Biz buranın adını değiştirik, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adını koyduk. Buranın resmi açılışını yapacağız. Uluslararası toplantılarımızı burada yapacağız.

Bakanlıklarımız yanında büyükşehir belediyelerimiz çok büyük hizmetlere imza attı. Toplu taşımada 1994 öncesinde İstanbul'un 1596 otobüsü vardı. İkarus otobüsleri vardı bunun içinde kokudan durulmaz, pislikten geçilmez o mazotların yağları ile kalkarsınız. Biz gelince ne yaptık? Benim milletimize İkarus otobüsler layık mı? Niçin Mercedes olmasın? Niçin MAN olmasın BMC olmasın. Bunlarda herşeyi ile İstanbul'da sefere çıktı. Sayıyı 6265 araçla İstanbulluya hizmet etmeye başladılar. Şu anda günde ortalama 4 milyon İstanbullu'yu bunlar taşıyor. Otobüslerimizin yarısında ücretsiz internet hizmeti de veriliyor. 1994'te sadece 10 deniz otobüsü olan İstanbul'da 57 yolcu gemisi ve 2 arabalı vapur ile 110 iskelede deniz ulaşımı veriyoruz.

Şehir trafiğini doğrudan etkileyen çözümler getirdik. İstanbul'un otopark kapasitesini yüzde 1000'in üzerinde artırdık. Hedefimiz 2023'e kadar otopark kapasitemizi 123 bine çıkarmaktır. Şimdi de Türkiye'nin en büyük çelik boru hattını Ömerli-Çamlıca hattını hizmete aldık. Haliç'te attığımız adım var ya dünyada örnek bir adımdır. Ben bir Kasımpaşalıyım ömrümün ciddi bir kısmı da orada geçti. Sandalla karşıya geçmekte zorlanırdık. Kararı verdik bize birçok üniversiteden hocalarımız şunu söyledi; Haliç'i dolduracaksınız. Dedik ki bunun hesabını tarih bizden sorar. Biz nasıl burayı hafriyatlarla dolduracağız. Çalışmaları uzattık, anlaştığımız müteahhit firma da gayret etti ve biz Haliç'i temizlemeye başladık yaklaşık 2,5 milyon metreküp oradan balçık çıkardık. Bu balçığı 9,5 kilometre uzaklıkta Alibeyköy'de bir taş ocağına bir pompaj sistemi ile pompalamaya başladık. Bu pompalama ile çamur ocakta kalıyor süzülen su tekrar Haliç'e gönderiliyor. Orada 650 bin metrekare alan kazandık. Şimdi orada bir devasa oyun parkı var. Onu kazanmanın ötesinde çevrede ona göre yerleşim alanı oluşmaya başladı. Haliç Kongre Merkezi'de böyle oldu. 

Yorumlar (0)