Cumhuriyet tarihinde bir ilk...

-Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Devletin en mahrem sırları nasıl olur da korumasız hale gelir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan bir ilktir" dedi.

Siyaset 28.03.2014, 23:53 28.03.2014, 23:56
 Cumhuriyet tarihinde bir ilk...
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devletin en mahrem sırları Dışişleri Bakanının konutunda nasıl olur da dışarıya, uluslararası arenaya yansır. Devletin en mahrem sırları nasıl olur da korumasız hale gelir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan bir ilktir. Eğer siz devletin mahremini koruyamıyorsanız, zaten Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyamazsınız. Bir an önce o koltuklardan inin" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisince Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen mitinge, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile seçim otobüsünden partilileri selamlayarak geldi.

Konuşması öncesi yine eşiyle alandakileri selamlayan Kılıçdaroğlu, toplantılarının engellenmek istediğini savundu. 

"Bizim toplanmamızı engellemek istediler" diyen Kılıçdaroğlu, "Sabahın dördünde, Kızılay'dan bu yana yol vermek istemediler. Vatandaşları mağdur etmek istediler. Biz, güzel bir Türkiye istiyoruz. Barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye, her evde huzur, mutluluk olsun istiyoruz. Kavgadan bıktık, kavgayı bırakacağız, güzel bir Türkiye için hep beraber çaba harcayacağız. Var mısınız?" ifadesini kullandı. 

Alandan Başbakan aleyhine atılan sloganlar üzerine Kılıçdaroğlu, "Öyle anlaşılıyor ki yeni bir tazminat davasının hazırlıklarına 'başçalan' yeniden başlayacak. 'Başbakan hırsız diyorlar, hadi Tayyip hırsız deseler anlarım. Başbakan hırsız olur mu?' diyor. Hakkımda tazminat davası açmış benim korkacağımı sanıyor. Allah aşkına ayakkabı kutusundan, gençlerin attığı twitten korkan adamdan korkulur mu? Hiç korkmayacağız, inandığımız yolda aslanlar gibi yürüyeceğiz" diye konuştu. 

"Başbakan Kemal" sloganları atılması üzerine de Kılıçdaroğlu, "İnşallah o da olacak, hele şu yerel seçimi halledelim. Bir adım atalım Mansur Başkan'ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına oturtalım arkası gelecek" dedi. 

Tek güvencesinin halk olduğunu ve ona güvenerek yola çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman hiç kimseyi ayırmadığını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, insanları bölmediğini, kamplaştırmadığını aktararak, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları biliyoruz. Bütün gerçekleri biliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir hükümetin, bir devleti soyduğuna tanık olduk. Emin olun böyle bir şeyi Türkiye Cumhuriyeti hiç yaşamadı. Biz onların yaptığı hırsızlıkla uğraşırken, dün farklı bir ses kaydı internete düştü. Suriye politikasını hep eleştirdim, Müslüman'ın Müslüman'ı kırmasına hep karşı çıktım. 'Neden Müslüman dünyasında kan akıyor' diye hep hükümeti sorguladım. 'Oraya silah göndermeyin' dedim. Oraya eğer gönderecekseniz, insani yardımları gönderin. Katar'dan para aldılar, El Kaidecileri Türkiye'de yetiştirdiler, kamplar kurdular, ellerine silah verdiler, 'git kardeşini öldür' dediler. Bizim tarihimizde böyle bir şey olmadı." 

Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Savaş, zorunlu olmadıkça bir cinayettir" ve "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözlerini anımsatan Kılıçdaroğlu, kendilerinin de bu görüşte olduğunu söyledi.

 

-"Bunun sahte olabileceğini düşündük"-

"Dün internet sitesine düşen ses kayıtlarını bir grup gazeteciyle incelediklerini" belirten, Kılıçdaroğlu, "Fakat inanmadık, bunun sahte olabileceğini düşündük. Çünkü böyle bir tabloyu Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yakıştıramadık" dedi. 

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Tamam, hırsızsa hırsız ama o nihayet kendi malını götürüyor. Ama ülkenin çıkarlarını böylesine heder edebileceklerini asla düşünmedik. Arkadaşlarım da uyardılar, 'bu konuda şimdilik konuşmayalım, bakalım ne söyleyecek.' Arkasından Dışişleri Bakanlığı'nın bir açıklaması çıktı ve kabul ettiler. Şimdi ben Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum, Ankara'nın vicdanına sesleniyorum; nasıl olur da siz Suriye ile savaşmak için orada bazı unsurları harekete geçirip kendi ülkenize kumpas kurarsınız. Bunu düşünmek istemedim. İki vahim olay var, birincisi devletin en mahrem sırları nasıl olur da dışarıya yansır. Devletin en mahrem sırları Dışişleri Bakanının konutunda nasıl olur da dışarıya, uluslararası arenaya yansır. Devletin en mahrem sırları nasıl olur da korumasız hale gelir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan bir ilktir. Eğer siz devletin mahremini koruyamıyorsanız, zaten Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyamazsınız. Bir an önce o koltuklardan inin."

Türkiye'de bir devlet geleneği olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Oturmuşlar dört kişi bir araya Suriye'ye nasıl saldıracaklarının hesabını yapıyorlar. Ama yaparken, 'Biz saldırırsak olmaz, bir meşruiyet yaratmamız lazım' diyorlar. Birisi diyor ki 'Hiç meraklanmayın Süleyman Şah Türbesi'ne gerekirse buradan dört adam gönderirim, oradan saldırtırım.' Yani 'bizim askerleri şehit ederim' diyor. 'Türkiye'yi oraya sokarım' diyor. Bu tablo bizim kabul edeceğimiz bir tablo değildir" değerlendirmesinde bulundu. 

 

-"Bu savaşı hangi devlet ilan etti çık bir açıkla"- 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın gördüğüm en çapsız adamı. Getirttiler, Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturttular. Dışişleri, ülke, dünyanın dengeleri nedir, bunlardan bihaber olan bir adam. 'Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı savaş ilan ettiler' diyor. Şimdi kendisinden cevap bekliyorum, bu savaşı hangi devlet ilan etti, çık bir açıkla. Ucuz kahramanlığa yer yok. Bu milletin irfanı, gelenekleri, vatan, millet, bayrak sevgisi var. Onu, bir hırsızı kahraman çıkarmak için kullanmaya ne senin gücün yeter, ne kabiliyetin yeter. Daha acı olanı bu olayı bizim millet öğrenmesin diye Youtube'a yasak getirdiler. Biz öğrenemeyeceğiz, bütün dünya biliyor, onlar hemen ulaşıp dinleyebiliyorlar. Sormayacak mıyız bunlara neden korkuyorsun, neden halkın öğrenmesini istemiyorsun? Çünkü kirliliklerini bu yurttaşların bilmesini istemiyorlar. Bunların kirliliğini temizleyeceğiz. Söz mü? Bahar geldi ne güzel yağmur yağdı bugün, Ankara'yı şöyle bir kirliliklerinden temizledi. Hanımlar bahar temizliği yapıyor musunuz? Ayın otuzunda sandığa gideceğiz, el ele, kol kola, omuz omuza, bir demokrasi şöleni içinde gideceğiz ve oylarımızı altı okun böğrüne 'evet' diye basacağız. Mansur başkan da ayın 30'undan sonra büyükşehir başkanlığı koltuğuna oturacak."  

"CHP iktidara gelirse, dolarlar, faizler yükselir" denildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Buna inanıyor musunuz? Son iki yılda dolar zaten yüzde 20 arttı. CHP mi vardı iktidarda? Kendi yaptıklarını bize fatura etmek istiyorlar. Sesi kısılmış... CHP iktidara gelirse yardımları kesecekmiş. İyi de yardımları niye keselim. Sanki cebinden ödüyor da, o gidince yardımlar da kesilecek. Sözüm söz, yardımlar kesilmeyecek, tam tersine artacak" ifadesini kullandı.

 

-"Kul hakkı yemek nedir bilmeyiz"-

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın, "Bunlar devleti yönetemez'" dediğini belirterek, "Hayatımda duyduğum en saçma soru, devleti kuran parti nasıl devleti yönetemez. Ama bir şeyi teslim edelim. Biz, bunlar gibi gerçekten yönetemeyiz. Çünkü biz hırsızlık nedir bilmeyiz, utanırız, Allah'tan korkarız. Kul hakkı yemek nedir bilmeyiz. Ne diyordu. 'Ben yürütmenin başıyım' diyordu. Biz senin yürütmenin başı olduğunu çok iyi biliyoruz, hiç endişemiz yok o konuda" diye konuştu.  

Şarkılara, şiirlere konu olan Ankara'nın ayın otuzundan sonra "bahtı kara" olmayacağını savunan Kılıçdaroğlu, Ankara'nın bir sanayi, kültür, müzeler kenti, görkemli bir şehir olacağını ileri sürdü. 

"Siz hiç başçalanın işizlikten söz ettiğini duydunuz mu?" diye soran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ona göre işsizlik yok, çünkü Bilal oğlan işsiz değil. Bilal oğlanın görevi var biliyorsunuz. Paraları istifleyecek. Ama paraları sıfırlamaya gelince tek başına beceremiyor. Ne diyor, 'oğlum sana kardeşin Sümeyye'yi gönderiyorum, amcanı çağır, dayını çağır, yakınlarını çağır beraber sıfırlayın.' Ertesi gün, 18 Aralık saat 10.53, 'oğlum ne kadar kaldı' diyor, 'bir miktar kaldı babacığım' diyor. 'Ne kadar? '30 milyon avro kaldı' diyor. Ankaralılar'ın vicdanına sesleniyorum, sandığa gideceksiniz ayın otuzunda. Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum, özellikle de AKP'ye oy veren saygı değer yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum, dünyanın hangi ülkesinde bir başbakanın oğlunun evinde paralar sıfırlandıktan sonra 30 milyon avro kalır, bunu düşünmenizi istiyorum. Bunu düşünün ve oyunuzu öyle kullanın. Hep şunu söyledim, 'hırsızdan başbakan olmaz, yalancıdan başbakan olmaz.' 'Hem hırsız hem yalancıdan başbakan olmaz.' Vallahi olmaz, billahi olmaz. Temiz adamdan başbakan olur. Halkına yalan söylemeyenden, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeyenden elbette olur, ama yolsuzluk yapandan başbakan olmaz." 

Sandığa bir düğün havası içinde gideceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Ben çalışıyorum, o çalıyor. Ben halkımı seviyorum, kutuplaştırmıyorum, o kendi tabanını bloke etmek için halkı kutuplaştırıyor. Ben her inanca saygılıyım, o saygılı değil. Ben insanları seviyorum o sevmiyor, ben bütün şehitlerimizi kucakladım, o kucaklamıyor. O zaman elimizi vicdanımıza koyup oyumuzu öyle kullanacağız ve Mansur Başkanı inşallah Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı yapacağız" ifadesini kullandı. 

 

"Bu kişi sanıyor ki 'ben kurtulurum.' Vallahi billahi Ömer El Beşir'in yanına gitse dahi Sudan'a onu oradan getireceğim, hesabını soracağım. 247 katrilyon lirayı alacağım ve bunu millete vereceğim. Cummhuriyetçiler, Atatürkçüler, vatanseverler, bayrak severler hepimiz birleşeceğiz, birleşe birleşe kazanacağız" diyen Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mansur Yavaş'ın, koltuğuna oturduğu gün hiç kimseyi ayrıştırmayacağını, herkesin güvencesi olacağını söyledi. 

Ankara'yı dünyanın en güzel metropollerinden biri yapacaklarının sözünü veren Kılıçdaroğlu, hükümete yönelik eleştirilerini AK Parti'ye oy verenlerin üzerine almamasını istedi. 

Kılıçdaroğlu, "Ben her yurttaşımı severim, her yurttaşıma saygı gösteririm, hiçbir zaman yurttaşlarıma 'niye bu partiye oy verdin, niye buna oy vermedin' diye ayrım yapmadım, yapmayı da istemem. Ama sandığa gideceksiniz elinizi vicdanınıza koyun. Ülkeyi soyanlara oy vermeyin, helalden yana oy kullanın, harama ortak olmayın" değerlendirmesinde bulundu. 

Eski 4 bakana ait fezlekelere ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Orada bir Bakan Zafer Çağlayan, 28 seferde 52 milyon dolar götürmüş. Muammer Güler, İçişleri Bakanı. Hani Rıza Zarraf telefon edip 'MİT beni takip ediyor mu etmiyor mu bir araştır' diyor. 'Ben araştırdım, seni kimse takip etmiyor, merak etme sana bir şey olursa önüne yatarım' diyor. O, on seferde 10 milyon dolar götürmüş. Bir de Egemen Bağış var biliyorsunuz. 3 seferde 1,5 milyon dolar. Araştırdık dedik ki, 'Bu Egemen'e niye daha az para vermişler' meğer rüşvet çikolata kutusu içinde devam ediyor, 500 bin dolar sığıyor her seferinde. AKP'ye oy veren yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum; bu kişi Allah'ın kelamıyla dalga geçti, bu kişi 'Bakara mı makara mı' diye surelerle dalga geçti. Bu kişi 'ben her cuma günü Google'dan bir ayet indiriyorum, sallıyorum sen de salla' diyen kişi. CHP için bütün haksız suçlamalar yapıldı ama hiçbir yurttaş bu ülkede böyle bir laf etmedi. Kimin koruması altında bu zat, başçalanın koruması altında. AKP'ye oy veren yurttaşlarıma sesleniyorum; bu kişi hala o partinin içinde ve hala onun koruması altında. Söylüyorum sen dine saygılıysan, Allah'ın kelamına saygılıysan, neden bu adamı koltuğunun altından tutuyorsun? Hesabını soracağız. Demokratik yollardan, sandıkta soracağız, adaletin de önüne çıkaracağız. Bu kişi sanıyor ki 'ben kurtulurum'. Vallahi billahi Ömer El Beşir'in yanına gitse dahi Sudan'a onu oradan getireceğim, hesabını soracağım. 247 katrilyon lirayı alacağım ve bunu millete vereceğim."

 

-Yavaş'ı çağırdı-

Kılıçdaroğlu, konuşmasının bir bölümünde platforma partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ı çağırdı. 

Halkı Kılıçdaroğlu ile selamlayan Yavaş, pazartesi gününden itibaren adaylığının sona ereceğini ve "Belediye Başkanı olacağını" söyledi.

Yavaş, CHP olarak göreve geldikleri zaman ihtiyacı olanlara sahip çıkacaklarına da işaret ederek, şöyle konuştu:

"Ancak bunu yaparken arkamızda ne bir kamera, ne fotoğraf, ne de bir gazeteci olacak, Allah rızası için bunu yapacağız. Çalışma arkadaşlarımızı seçerken tek kriterimiz liyakat, alın teri olacak inşallah. Göreve geldiğimizden itibaren, seçim sonuçlarını aldıktan sonra masaya oturup, seçim istatistiklerine hangi bölgede kime oy verilmiş, hangi sandıktan  kim daha çok nereye oy vermiş haritası asla çıkarmayacağız. Hizmetimizin önceliği sadece ve sadece aciliyet olacak. Benden haksız, hukuksuz bir şey istenirse benim adaletimin duvarına çarpacak, geri gidecek inşallah." 

Son bir görevlerinin olduğuna dikkati çeken Yavaş, "Oyumuzu gidip kullanacağız, kullandırmayanları da kullandıracağız ve sandığa bundan sonra sahip çıkacağız. Ankaralının takdirine, demokrasiye asla gölge düşürmeyeceğiz" dedi.

 

-Mitingden izlenimler-

Kılıçdaroğlu, konuşma yapmak üzere platforma çıktığı anda, üzerinde "Yavaş gardaşım yavaş/CHP Türkiye'nin birleştirici gücü" yazılı balonlar havaya bırakıldı ve meşaleler yakıldı.

Bandomajor grubunun müzik dinletisi sunduğu mitingde, rahatsızlanan bazı vatandaşlara, ilk müdahaleyi sağlık çalışanları ve görevli polisler yaptı.

Konuşmaların ardından, Kılıçdaroğlu ve Yavaş, eşleriyle halkı selamladı. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü. miting için yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24